„Кинески уред за следење“ пронајден во автомобил на владата на Велика Британија

Скриен „кинески уред за следење“ и други „вознемирувачки работи“ биле пронајдени при неодамнешна безбедносна проверка на владините возила на Велика Британија, објави во петокот iNews, цитирајќи разузнавачки извори. Проверката беше спроведена во услови на зголемени стравувања за наводните шпионски активности на Пекинг и Москва во земјата, според написот. „Уредот за следење“ се покажа дека е SIM-картичка способна да пренесува податоци …

Continue Reading

Проф. Најчевска: Овие од Зелен хуман град ги доживувам исто како оние од Лајка

Овие од Зелен хуман град ги доживувам исто како оние од Лајка. И едните и другите продаваат пуфки, фатаморгани и небулози наместо да се изнајдат конкретни и функционални решенија. Едните ни ги наполнија улиците со глутници кучиња кои одеднаш имаат повеќе права од луѓето. Другите го занемаруваат основниот тек на справување со сметот низ кој поминал и поминува целиот цивилизиран …

Continue Reading

АБА: МЗТ Скопје Аеродром немоќен против Црвена ѕвезда

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја продолжија серијата порази во АБА лигата откако вечерва пред своите гледачи загубија од еден главните фаворити за титулата Црвена ѕвезда со 57-80 во рамки на 14. коло во регионалната лига. Македонскиот шампион одржуваше резултатската неизвесност во првото полувреме во кое по две изедначени четвртини белградскиот состав замина на пауза со минимална предност од 36-33. Клучната разлика Црвена ѕвезда ја …

Continue Reading

Грчева: Што држава сме ние?

Заради Грција го сменивме Уставот Бугарија бара да го смениме Уставот Еди Рама и Албанија даваат упатства како да се промени нашиот Устав Што држава сме ние? Како воопшто оваа марионетска власт, наметната со “шарена револуција” инсценирана и платена од надвор може некој да ја смета за своја? Глобалисти, во парчиња ќе одите. Суверенитетот на државите назад!!!

Continue Reading

ЦУК: Изгаснат едниот крак од пожарот над Теарце, другиот се уште активен, но со помал интензитет

Целосно е изгаснат едниот крак од шумскиот пожар над селото Теарце во Националниот парк „Шар Планина“, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). Другиот дел од пожарот е се уште активен, но со помал интезитет од вчера. Според Регионалниот центар за управување со кризи – Тетово, состојбата континуирано се следи. Се очекува активниот дел од пожарот да се самоизгасне во …

Continue Reading

На Табановце се чека 30 минути за излез од државата

На граничниот премин Табановце, поради зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за излез од државата е околу 30 минути, соопшти АМСМ. На останатите гранични премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози, а интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен. …

Continue Reading

Проф. Најчевска: Доколку имавме раководство со минимум визија ќе го променевме името во 1992 година

Кога ќе се заглавиш самиот себе во ќош многу е тешко да се извлечеш. Македонија почна да се заглавува во 1992 година и денес е конечно во ќош од кој многу тешко ќе се извлече. Доколку имавме раководство со минимум визија ќе го променевме името во 1992 година наместо да влегуваме во ООН под идиотската формулација на Поранешна Југословенска Република …

Continue Reading

Кристерсон: Турција има барања кои Шведска не може и не сака да ги исполни

Шведскиот премиер Улф Кристерсон денеска изјави дека Турција, која од мај го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО, има барања кои Стокхолм не може и не сака да ги исполни. – Турција, исто така, потврдува дека го направивме она што рековме дека ќе го направиме, но тие исто така велат дека сакаат работи што не можеме и не …

Continue Reading

Србија домаќин на ЕП во бокс во 2024 година

Европското првенство во бокс во машка и женска конкуренција во 2024 година ќе се одржи во Белград, одлучи Европската боксерска конфедерација (ЕУБЦ). Најдобрите европски боксери и боксерки ќе се натпреваруваат во белградската „Штарк арена“ во февруари 2024. Тоае второ големо боксерско натпреварување во изминатите неколку години што ќе се одржи во Белград. Главниот град на Србија во 2021 година беше домаќин на Светското боксерско првенство. 

Continue Reading

Руската армија изврши “одмазнички удар” врз позиции на украинската армија. Има стотици загинати

На 8-ми јануари, руското Министерство за одбрана откри „операција за одмазда“ за украинскиот напад во Макеевка на новогодишната полноќ. Според соопштението на руското воено одделение, руските сили нападнале два студентски домови во градот Краматорск, во кои биле сместени повеќе од илјада украински војници, од кои над 600 загинале како резултат на нападите. Во текот на ноќта биле пријавени најмалку 5 …

Continue Reading