А.В.(19) од Тетово физички го нападнал и со остар предмет го повредил Ф.З.(25) од Тетово

Денеска (07.01.2023) во 12.00 часот во Тетово на ул.„142“ полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода А.В.(19) од Тетово, поради постоење основи на сомнение дека пред тоа физички го нападнал и со остар предмет го повредил Ф.З.(25) од Тетово. Тој е задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следи соодветен поднесок.

Continue Reading

СВР Куманово поднесе кривична пријава против П.С.(44) од Скопје

СВР Куманово поднесе кривична пријава против П.С.(44) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 19.09.2022 во с.Винце, кумановско, полициски службеници од СВР Куманово и од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје пронашле и одзеле пет саксии со растението канабис, засадени од …

Continue Reading

Тепачка во казино на ул.„Димитрие Чуповски“ во Скопје

На 06.01.2023 во 16.30 часот било пријавено дека во казино на ул.„Димитрие Чуповски“ во Скопје, по претходно недоразбирање, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу 42-годишната Г.Т. од Кавадарци и 23-годишната Т.Т. од Скопје. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Continue Reading

Американскиот генерал отпуштен откако користел војници за лични работи

Високиот офицер на Националната гарда на Калифорнија, наводно, е отстранет по две истраги Генерал во Националната гарда на Калифорнија, наводно, бил отпуштен откако внатрешните истраги откриле дека тој ги експлоатирал војниците за лична употреба, како што го возел на лекарски прегледи и ја одвел мајка му на намирници. Бригадниот генерал Џефри Маграм неволно ќе биде префрлен во пензионираниот резерват на …

Continue Reading

Разрешен началникот на иранската полиција Аштари

Иранскиот врховниот лидер, ајатолахот Али Хамнеи го разреши началникот на националната полиција Хосеин Аштари. Ајатолахот Хамнеи не наведе зошто е сменет Аштари, кој во изминатиот период често беше критикуван поради смртта на 22-годишната Махса Амини, која беше уапсена од полицијата за морал во Техеран поради неправилно носење на хиџабот. Аштари тврдеше дека полицијата не е виновна за смртта на Амини. …

Continue Reading

Роберто Мартинез ќе ја предводи португалската репрезентација, постигнат е вербален договор

Роберто Мартинез многу веројатно ќе стане нов селектор на Португалија. Според „The ​​Athletic“, 49-годишниот фудбалски стручњак би требало да ја предводи португалската репрезентација. Постигнат е вербален договор за ова прашање. Назначувањето на Шпанецот на оваа позиција би требало да се случи до крајот на следната недела. Мартинез се повлече од белгиската репрезентација откако беше елиминиран од Светското првенство во 2022 …

Continue Reading

Набрзо полесно ќе се добива германско државјанство

Германското Министерство за внатрешни работи подготви нови правила за добивање на државјанство, според кои странците кои живеат во Германија повеќе нема да треба да се откажуваат од пасошите за да добијат германско државјанство и ќе можат да аплицираат по пет години престој. Според досегашните правила странците мораа да живеат осум години во Германија за да можат да аплицираат за државјанство. …

Continue Reading

Честитка од Џафери по повод Божик

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитки до православните верници по повод големиот христијански празник Божиќ. – Божиќ е уште една прилика да се почувствуваат топлите прегратки, да се видат широки насмевки и да се чујат убави и благородни мисли на взаемна почит, разбирање, сочувство и солидарност, а тие се неопходни во овие времиња на предизвик за човештвото и светот …

Continue Reading

Пендаровски: Да се почитуваме меѓу себе, да бидеме солидарни и да ја чуваме татковината

 Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска на сите православни верници им го честиташе големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ. – Светлината на Божиќ нека се всели во нашите домови и донесе просперитет во целото општество. Да се почитуваме меѓу себе, да бидеме солидарни и да си ја чуваме татковината, напиша Пендаровски на Фејсбук

Continue Reading

Повеќето Формула 1 тимови се противат на доаѓањето на нови учесници во шампионатот

Повеќето Формула 1 тимови се противат на проширувањето на шампионатот, пренесе „Ројтерс“, повикувајќи се на извор од висок ранг во еден од Ф-1 тимовите. Тимот на Андрети се согласи да го поддржи производителот на автомобили Џенерал Моторс преку неговиот бренд Кадилак и веќе се договори за снабдување со електромотори. Сепак, според изворот, прифаќањето на американскиот тим во шампионатот е крајно …

Continue Reading