Ердоган предлага лидерска средба за мир во Сирија

– Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека тој и рускиот и сирискиот лидер би можеле да разговараат за мир и стабилност во Сирија. – Во зависност од развојот на настаните, би можеле да се сретнеме. Значи, нашата цел е да воспоставиме мир и стабилност во регионот, истакна Ердоган. Министрите за одбрана на Турција, на Русија и на Сирија на 28 декември во Москва разговараа за борбата против терористите во …

Continue Reading

Нова американска помош од 30 милиони долари за Молдавија

– САД денеска најавија 30 милиони долари помош за Молдавија, која е погодена од последиците од војната во соседна Украина. Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД) соопшти дека на најсиромашната држава во Европа, Молдавија средствата ќе и бидат доставени преку фонд на Светска банка. Молдавија ќе добие и надомест за претходното купување на електрична енергија. – Целта на помошта …

Continue Reading

Бајден и Шолц се согласија да испратат борбени возила за да и помогнат на Украина

– Американскиот претседател Џо Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц се согласија денеска да испратат борбени возила за да и помогнат на Украина во борбата против Русија, соопшти Белата куќа. – САД имаат намера да и достават на Украина борбени возила за пешадија „Бредли“, а Германија има намера да и обезбеди на Украина борбени возила „Мардер“. Двете земји планираат да …

Continue Reading

Презентацијата на Роналдо во Ал Наср ја следеа три милијарди луѓе, една третина повеќе од финалето на СП

– Презентацијата на Кристијано Роналдо во Ал-Наср имаше повеќе гледачи од финалето на Светското првенство. Според новинарот Педро Сепулведа, презентацијата на 37-годишниот напаѓач во Ал-Наср достигнала три милијарди луѓе кои го следеле настанот на 40 канали ширум светот. Во исто време, финалето на Светското првенство во Катар, во кое се сретнаа селекциите на Аргентина и Франција (3:3, на пенкали 4:2), го …

Continue Reading

Приведен разбојник во Скопје непосредно по извршена кражба

– Полицијата вечерва околу 19 часот во близина на трговски центар на подрачје на Бит пазар во Скопје го лишиле од слобода Р.М. по добиена пријава дека извршил кражба. Како што соопшти МВР, полициски службеници од СВР Скопје го привеле Р.М. постапувајќи по претходна пријава дека околу 18 часот со закана со нож одзел пари од вработен во објект во …

Continue Reading

Во Данска уапсени 135 лица поради парични измами на повозрасни луѓе

– Во голема акција на данската полиција уапсени се 135 лица осомничени за перење пари, кои со измама биле земени од повозрасни лица. Уапсените контактирале со повозрасни луѓе и ги убедувале да префрлат пари од нивните банкарски сметки или да дадат лични информации поврзани со нивните сметки. Шефот на специјалната полициска единица за борба против криминалот Торбен Сварнер изјави дека уапсените не се организатори …

Continue Reading

Курти и Пич разговараа за соработката на меѓу Косово и Велика Британија и за влијанието на Русија

– Косовскиот премиер Албин Курти и британскиот пратеник за Западен Балкан, денеска во Приштина разговараа за соработката меѓу Косово и Велика Британија, како и за влијанието на Русија. Во соопштението се наведува дека „на првата средба годинава“ се разговарало за досегашната соработка и „новите можности во текот на 2023 година“. Курти ги истакна одличните билатерални односи и важноста на поддршката на …

Continue Reading

Данилов: Украина не се се согласува на никакви разговори со Русија

– Секретарот на Советот за безбедност и одбрана на Украина,  Алексеј Данилов изјави дека Киев не се согласува на никакви разговори со Русија. Неговата изјава уследи откако рускиот претседател Владимир Путин денеска му нареди на министерот за одбрана Сергеј Шојгу да воведе 36-часовен прекин на огнот на целиот фронт почнувајќи утре на пладне. – Со оглед на апелот на неговата …

Continue Reading

Реал подготвен да плати над 120 милиони евра за Белингем

– Реал Мадрид работи на трансферот на Џуд Белингам од Борусија Дортмунд. Според „Marca“, мадридскиот клуб е подготвен да плати повеќе од 120 милиони евра за играчот од средниот ред. Се истакнува дека потписот на Англичанецот го советувал скаутот Хуни Калафат, со чие учество биле организирани трансферите на Каземиро, Феде Валверде, Винисиус Жуниор, Родриго Гоес и други играчи на Реал Мадрид. …

Continue Reading

Бајден: Путин се обидува да „здивне“ со прекинот на огнот

– Рускиот претседател Владимир Путин се обидува „да здивне“ со воспоставување на 36-часовен прекин на огнот, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден, одговарајќи на прашање за предлогот на Москва за воспоставување примирје. Кремљ претходно денеска објави дека Путин му наредил на министерот за одбрана Сергеј Шојгу да воведе дводневен прекин на огнот долж целата линија на фронтот со Украина за …

Continue Reading