Иран ја предупреди Франција дека ќе реагира на карикатурите на Хамнеи

– Иран денеска најави дека ќе реагира до француските власти поради објавување на „навредливи“ карикатури на иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, објавени во сатиричното списание „Шарли ебдо“ (Charlie Hebdo). Францускиот неделник денеска објави неколку десетина карикатури на ајатолахот Хамнеи. Објавените карикатури беа избрани на конкурс во декември, за време на протестите во Иран. Навредливиот и непристоен чин на објавување …

Continue Reading

Груевски: Пред малку ми јавија дека Заев нешто објавил на социјалните мрежи каде неколку пати ме спомнал

Пред малку ми јавија дека Заев нешто објавил на социјалните мрежи каде неколку пати ме спомнал. Веднаш си помислив дека дал некаков одговор или објаснување за криминалот на владата под негово водство со ОКТА, Иловица, Казандол, Фени, клинички Центар, Аеродромот во Штип или нешто друго за кое неодамна пишував. Се испостави дека ќе морам по втор пат еден мој фб …

Continue Reading

Вучиќ: Ова е мојот последен мандат како претседател на Србија, од следната година нема да бидам ниту претседател на СНС

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска соопшти дека ова е негов последен претседателски мандат. На почетокот на годишнoто обраќање, Вучиќ рече дека „нема да го менува Уставот“ за да остане подолго време претседател на Србија. „Ова е мојот последен мандат, нема да го менувам Уставот. Наскоро во првата половина на следната година повеќе нема да бидам претседател на политичка партија“, рече …

Continue Reading

Манчестер јунајтед планира да го продолжи договорот со Де Хеа

– Голманот на Манчестер јунајтед, Давид Де Хеа е блиску до продолжување на договорот со „црвените ѓаволи“, тврди италијанскиот новинар Фабрицио Романо. Претходно беше објавено дека англискиот клуб е подготвен да му понуди нов договор на Шпанецот. – Во овој поглед, смирен сум, можам само да се надевам дека сè ќе заврши како што треба. Би сакал да ја завршам кариерата …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: Три месеци чекаме одговор од Град Скопје за состојбата на Универзална сала

– Баравме привремено преземање на ингеренциите во однос на изградбата на Универзална сала, но мора да се запази процедурата. Чекаме од Град Скопје да ни даде увид во состојбата, ама веќе три месеци немаме никаков одговор, истакна вечерва министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Министерката во вечерното гостување на телевизија „Сител“ појасни дека градоначалничката Данела Арсовска била запознаена и согласна со процедурата. …

Continue Reading

Израелската Влада претстави план за реформи на Врховниот суд

– Израелскиот министер за правда Јарив Левин, во новата Влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху, денеска претстави план за реформирање на Врховниот суд. Со реформите предвидено е и формирање нова комисија за ревизија на номинацијата на судии, како и ингеренции на Парламентот да може да поништи судските одлуки. Планот за реформирање на Врховниот суд веќе предизвика жестоки критики од израелскиот државен обвинител и …

Continue Reading

Американскиот Конгрес не го избра претседателот на Долниот дом и по четвртиот круг гласање

Долниот дом на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом, се уште е без претседател по неуспехот на четвртиот круг гласање. Раздорот во редовите на републиканците засега не дозволува да биде избран фаворитот Кевин Мекарти. Ова е првпат во последните 100 години претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес да не биде непречено избран.

Continue Reading

По божикните празници ќе се разговара за кандидатите за амбасадори, меѓу нив и за Виктор Димовски

– По божикните празници ќе се знае дали поранешниот директор на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски ќе замине за амбасадор за Франција. Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави дека по празниците е планирано да има средба со претседателот на државата и премиерот на која ќе се разговара за целата листа на кандидати за испразнетите амбасадорски места. – На …

Continue Reading

Средба на градоначалникот Дука и парохискиот намесник Ангеловски

– Во пресрет на големиот христијански празник Рождеството Христово-Божиќ, градоначалникот на Дебар во неговиот кабинет оствари средба со намесникот на дебарската парохија, Миле Ангеловски. – Разговаравме за улогата и значењето на религијата во духовното воспитување на населението, особено на младите. Дебар е модел на добри односи меѓу верските заедници кои функционираат во овој град и ова вековно богатство продолжува да се …

Continue Reading

Реакција на Левица: Дали коалицијата ВМРО ДПМНЕ-ДУИ на локално ниво е предвесник за коалиција во Собрание?

,,Конструктивната” ВМРО-ДПМНЕ, во обид да ја прикрие неспособноста на своите градоначалници, очајно манипулира со јавноста дека Левица е во коалиција со СДСМ и ДУИ, додека во општините Охрид, Велес и Бутел со гласовите на ДУИ беа усвоени општинските буџети. Во Општина Бутел, каде градоначалник е Дарко Костовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, материјалите за седницата на совет ( буџет и програми) …

Continue Reading