Киев тврди за 500 загинати или ранети руски војници во артилериски напад

Властите во Киев денеска соопштија дека нивната армија убила и повредила околу 500 руски војници во артилериски напад во областа Херсон во јужна Украина, јави ДПА. „Загубите на непријателот изнесуваат 500 мртви и ранети“, соопшти украинскиот Генералштаб во врска со нападот кај селото Чулакивка на новогодишната ноќ. Цифрата на загинати и повредени не може засега да се повтрди од незавинси извори, јави ДПА. Генералштабот соопшти …

Continue Reading

Македонската ракометна А-селекцијата поуспешна од ветераните

Актуелните македонски ракометни репрезентативци и ветераните вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ одиграа ревијалниот натпревар со хуманитарен карактер. Сите приходи од билетите за овој ракометно-музички спектакл „Сите ѕвезди“ ќе бидат донирани за СОС Детско село. Победија актуелните репрезентативци со 25:21. Пред полните трибини (околу 6.000 гледачи) продефилираа поранешните репрезентативци Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Стојанче Стоилов, Наумче Мојсовски, Борко Ристовски и другите …

Continue Reading

ЕУ: Ситуацијата на северот на Косово е нестабилна, важен напредок кон нормализација на односите

Портпаролката на еврокомесарот за надворешна политика, Набила Масрали, на денешната прес-конференција во Брисел рече дека ситуацијата на северот на Косово се уште е нестабилна, додека последните настани на Косово покажаа колку е важно да се постигне нормализација на односите. „Го поздравивме смирувањето на тензиите и отстранувањето на барикадите. ЕУ одигра активна улога за да се постигне ова, во координација со …

Continue Reading

Ангеловски: Рационализација и реформи на институции кои создаваат дубиози

Треба повеќе да се сконцентрираме на рационализација, реформи на сите јавни претпријатија и институции кои создаваат дубиози со години и да отвориме посветла перспектива за идните генерцаии, порача вечерва претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија Трајан Ангелоски. Тој во дневникот на Телевизија Сител соопшти дека компаниите треба да се мотивирани, вклучително и овие на регулираниот пазар, да инвестираат …

Continue Reading

Првпат по 100 години, претседателот на Претставничкиот дом на САД не беше избран во првиот круг

Конгресмените во САд во првиот круг не успеаја да изберат претседател на Претставничкиот дом на Конгресот – нешто што се случува за првпат по 100 години во Домот. Кревкото републиканско мнозинство го номинираше Кевин Мекарти за претседател, но не ги доби потребните 218 гласови, иако републиканците таму имаат 222 конгресмени. Некои поддржувачи на Доналд Трамп во редовите на републиканците не …

Continue Reading

Груевски: Не се одложуваат авионските летови заради маглата, туку заради криминалците во власта. Еве зошто!

Не се одложуваат авионските летови заради маглата, туку заради криминалците во власта. Еве зошто! Во 2009 година Владата ангажираше меѓународна искусна компанија за консултант кој ќе не води низ постапката за изнаоѓање концесионер на македонските аеродроми, Александар Македонски во Скопје и Св.Апостол Павле во Охрид. Аеродромот беше многу мал, несреден и прилично лоша прва слика за земјата а бројот на …

Continue Reading

Ердоган планира утре да разговара со Путин и Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира утре да разговара со рускиот претседател Владимир Путин и со украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави  портпаролот на турскиот лидер, Ибрахим Калан за турската телевизија НТВ. Ердоган има намера да разговара со двајцата претседатели за прашањето за решавање на украинската криза. Во исто време, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Путин планира разговор со …

Continue Reading

Во Данска минатата година немало грабежи на банки

Бројот на грабежи на банки во Данска минатата година падна на нула, поради зголемената безбедност и намалената употреба на готовина во таа нордиска земја. Бројот на грабежи на банки во Данска постојано се намалува од 2000 година, кога имало 221 грабеж, речиси по еден секој работен ден, јави Си-Ен-Ен . Во 2021 година во Данска имаше само еден грабеж на …

Continue Reading

Постарите, хронично болните, децата и бремените жени во Подгорица, Никшиќ, Бијело Поље и Пљевља треба да избегнуваат активности на отворено поради загаден воздух

Црногорската Агенција за заштита на животната средина препорача жителите на четирите најголеми црногорски градови да избегнуваат активности на отворено поради загадувањето на воздухот кое со денови е над нормалното. Таа препорака, како што е наведено, особено се однесува на постарите, хронично болните, децата и бремените жени во Подгорица, Никшиќ, Бијело Поље и Пљевља. Загадувањето на воздухот во општините во кои …

Continue Reading

Роналдо на првата прес-конференција во Ал-Наср: Дојдов да играм, да победувам и да се забавувам

Кристијано Роналдо ја одржа првата прес-конференција по трансферот во Ал-Наср. – Се чувствувам многу добро. Толку сум горд што ја донесов оваа важна одлука во мојот живот. Кога донесувам одлуки, семејството секогаш ме поддржува, особено моите деца. Сакам да дадам поинаква визија за земјата и фудбалот во Саудиска Арабија. Ако го земете Светското првенство како пример, тогаш единствената репрезентација што …

Continue Reading