Судир меѓу автобус и автомобил на експресниот пат Штип-Кочани, едно лице загина на местото на несреќата

Едно лице загина во тешката сообраќајна несереќа, која се случи вечерва меѓу автобус со беровски регистерски таблички и возило опел астра со пробиштипски регистерски ознаки   на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на клучката кај штипската приградска населба Три Чешми. Според првичните информации од портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова несреќата се случила во 19.45 часот. Лекарите од Итната медицинска помош на …

Continue Reading

Поради сообраќајка затворен експресниот пат Штип-Кочани од Три Чешми до Пробиштип

Поради сообраќајна незгода вечерва е затворен експресниот пат од Штип до Кочани, од клучка Три Чешми до клучка Пробиштип, соопшти АМСМ во вонреден извештај. Сообраќајот на поголемиот дел од патиштата во државава се одвива отежнато поради магла. Како што информираше претходно АМСМ, намалена видливост од 50 до 100 метри на патните правци Кочани – Штип, Битола – Прилеп – Плетвар, …

Continue Reading

Белерин: Фудбалерите се луѓето кои треба да плаќаат најмногу даноци

Дефанзивецот на Барселона, Хектор Белерин изјави дека фудбалерите треба повеќе да се грижат за општеството и да плаќаат повисоки даноци. – Фудбалерите се луѓето кои треба да плаќаат најмногу даноци. Потекнувам од семејство каде што требаше да работам од месец во месец за да се издржувам. Сè уште се соочувам со оваа ситуација насекаде. Секој сака да заработи повеќе пари …

Continue Reading

Идентификувано и второто од двете пронајдени тела на Пирин, не е на македонски државјанин

Бугарската полиција го идентификуваше второто тело, кое беше пронајдено заедно со телото на бугарски турист по кој се трагаше една недела, објави локалното издание „24 Часа“. Како што јави дописникот на МИА од Софија, второто тело е на српски, а не на македонски државјанин. Српскиот турист ја прославил Новата година во семеен хотел во околината и на 1 јануари отишол …

Continue Reading

Маглата го отежнува сообраќајот, се чека за излез и влез на премините Табановце и Пелинце

Поради појава на магла, намалена е видливоста  од 50 до 100 метри на патните правци Битола – Прилеп – Плетвар, Кичево – Македонски Брод, Скопје – Куманово, Скопје – Велес, Велес – Катланово и Кочани – Штип, а на патот  Тетово – Групчин со 150 метри, информира АМСМ во вечерниот извештај за состојба на патиштата. АМСМ соопшти дека интензитетот на …

Continue Reading

Пријавени пожари во стан во Скопје и во две куќи во Струга и Гостивар

Пожари се пријавени вчера во стан во скопски Карпош и во две куќи, во Струга и во Гостивар, но според  Билтен на МВР, нема повредени лица, а материјалната штета дополнително ќе се утврди. Во Полициска станица Карпош, вчера во 02.10 часот  Д.Н.(63) од Скопје пријавил пожар во неговиот стан на подрачје на Карпош. Пожарот е изгаснат од противпожарната екипа Скопје …

Continue Reading

Лукаку: Инзаги знае како да го разбуди лавот во мене

Напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку зборуваше за соработката со главниот тренер на тимот Симоне Инзаги. – Сакам да играм под негова палка. Инзаги знае како да ги мотивира играчите, може да најде пристап кон сите и знае како да го разбуди лавот во мене. Многу го почитувам. Се надевам дека заедно ќе му помогнеме на тимот да успее оваа сезона, …

Continue Reading

Јапонското царско семејство ги поздрави Јапонците по повод Нова Година

Јапонскиот цар Нарухито и неговото семејство денеска од балконот на Царската палата ја поздравија толпата народ за Нова година. Ова е прва јавна новогодишна честитка во последните две години, откако новогодишните прослави беа откажани за време на пандемијата на Ковид-19. Јапонскиот цар во последните две години испраќа видео пораки по повод Новата година. Нарухито, придружуван од неговата сопруга, царицата Масако …

Continue Reading

Ал Наср и Интер Мајами се подготвени да му понудат договор на Модриќ

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ, ќе добие понуди од Ал-Наср или Интер Мајами, објави „Марка“. Хрватскиот репрезентативец се уште нема да го менува клубот. Претходно беше објавено дека потпишувањето на нов договор со играчот од средниот ред е само прашање на време за „кралскиот клуб“. Актуелниот договор на фудбалерот од средниот ред со Реал Мадрид е …

Continue Reading

Во Шпанија 2022 била најтоплата година досега

Во Шпанија, 2022 година беше најтоплата од 1916 година, од кога се достапни првите податоци, објави денеска националната метеоролошка агенција (АЕМЕТ). – Минатата година беше најтопла во Шпанија, барем од 1916 година, објави агенцијата преку Твитер, посочувајќи дека за прв пат просечната годишна температура надмина 15 степени Целзиусови и беше речиси 15,5 степени. Како што се наведува, до 2011 година просечната температура никогаш не надминала 14,5 степени, а оттогаш тоа се случило пет пати. …

Continue Reading