Најчевска: Треба да биде разрешен секој функционер кој ќе

Треба да биде разрешен секој функционер кој ќе: – прекрши сообраќајно правило – земе пет денари од општетсвените пари – запосли или внесе во управен одбор член на семејство – член на семејство отвори бизнис или добие тендер – магистрира или докторира или објави книга – го дуплира имотот додека е на функција – патува повеќе од два пати месечно …

Continue Reading

Магла на неколку патни правци низ државата

Магла вечерва има на неколку патни правци во државата. Како што информира јавното претпријатие „Македонија пат“ намалена е видливоста до 40 метри на патниот правец Тетово – Групчин и и Кочани-Виница-Македонска Каменица, а од 50 до 80 метри на патните правци Битола-Прилеп, Скопје-Куманово, Скопје-Велес и Велес-Катланово.

Continue Reading

Утре продолжува потрагата по жената што се фрли во Вардар кај Велес

Телото на 55-годишната жена од велешкото село Сојаклари се уште не е пронајдено. Втор ден се трагаше по неа низводно по реката Вардар до сливот на реката Бабуна.  Портпаролот на СВР Велес, Ристе Самарџиев за МИА изјави дека потрагата продолжува утре изутрина. Најави дека освен полицијата, пожарникарите од Велес  и кајакари, според првичните најави, од утре истрагата ќе биде засилена …

Continue Reading

Сабаленка: Забраната за настап на Вимблдон ништо не промени

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка оцени денеска дека забраната за руските и белоруските тенисери да настап на ланскиот Вимблдон „не променила ништо“. Сабаленка беше една од неколкуте  високо рангирани тенисерки која го пропушти лондонскиот грен – слем поради едностраните санкции кои ги воведоа организаторите како реакција на руската инвазија врз Украина. „Навистина сум разочарано бидејќи спортот на некој начин е во политиката. …

Continue Reading

Франција бара од ЕУ воведување негативни ковид-тестови за патниците од Кина

Поради зголемениот број на заболени од коронавирус во Кина, Франција денеска ги повика земјите од ЕУ да воведат заштитна мерка за задолжителен негативен тест за патниците кои доаѓаат од таа земја, не постари од 48 часа. Од вкупно 27 земји на ЕУ, Италија и Шпанија засега бараат негативни тестови за коронавирус. Челниците на ЕУ, сепак, минатата недела не успеаја да се договорат за воведување заеднички …

Continue Reading

Османи: Го поддржуваме дијалогот меѓу Косово и Србија

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи вели дека македонската Влада го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија и постигнувањето решение со меѓусебно признавање на двете држави, јави дописникот на МИА од Приштина. Во денешното интервју за агенцијата „КосоваПрес“, Османи вели дека Северна Македонија со загриженост го следела развојот на настаните во Косово минатите недели, кога косовските …

Continue Reading

Велика Британија целосно го прекина увозот на руски течен гас

Велика Британија од денеска целосно го прекина увозот на руски течен природен гас (ЛНГ), што е нова мерка во одговорот на Лондон на војната на Москва во Украина, пишува Гардијан. Канцеларијата за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство на Твитер соопшти дека од денеска целосно е прекинат увозот на руски ЛНГ, „како дел од одговорот на илегалната инвазија врз Украина“. Велика …

Continue Reading

Филаделфија: Експлозија на гас во населбата Порт Ричмонд урна три куќи

Експлозија на гас што ја потресе населбата Порт Ричмонд во Филаделфија, град на североистокот на САД, предизвика уривање на две куќи и загрозување на структурата на трета зграда, соопшти локалната полиција. Експлозијата одекнала околу 2:30 часот, јави Си-Би-Ес. – Тоа беше како видео игра. Урнатини насекаде. Целата куќа спроти нас беше урната. Некако истрчавме таму и се уверивме дека се е во ред. Ги отстранивме …

Continue Reading

На Токсикологија примени 22 пациенти во алкохолизирана состојба

На Клиниката за токсикологија на новогодишната ноќ биле примени 22 пациенти во алкохолизирана состојба, од кои најмладиот имал 14 години. Ридван Бајрами, директор на Клиниката за токсикологија изјави дека на клиниката синоќа биле примени шест жени и 16 мажи во алкохолизирана состојба. – За жал, доминира младата популација, малолетници од 14 до 18 години. Сите биле третирани во амбуланта и …

Continue Reading

Повреденото момче во несреќата на патот Штип-Кочани е пуштено на домашно лекување

Сè уште се одвива истражна постапка за сообраќајната несреќа на патот Штип-Кочани, во којашто 21 годишно момче загина, а едно беше хоспитализирано во Клиничка болница-Штип. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека утринава во болницата се донесени две момчиња, од коешто едното поради тешките повреди на главата починало, а второто се здобило со повреда скршен заб и по направените снимања и прегледи од страна на лекарите е …

Continue Reading