Мароко од утре домаќин на Светското клупско првенство во фудбал

– Мароко од утре до 11 февруари првпат во својата историја ќе биде домаќин на Светското клупско првенство, на кое ќе настапат седум екипи, победници на најсилните континентални натпреварувања – Реал Мадрид, Фламенго, Казабланка, Сиетл, Оукленд, Ал Ахли и Ал Хилал. Клупското СП ќе биде отворено со дуелот меѓу Ал Ахли и Оукленд, а победникот во четвртфиналето ќе игра против првакот на …

Continue Reading

Ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски одликуван со престижното фарнцуско одличје „Витез од редот за заслуги“

– На ректорот на УКИМ, еминентен професор на Медицинскиот факултет во Скопје и еден од најпознатите абдоминални хирурзи Никола Јанкуловски вечерва во француската резиденција за значајниот придонес во фарнцуско – македонската универзитетска соработка му беше врачено престижното признание „Витез од Национален ред за заслуги“ на Република Франција. Во присуство на блиските, соработници, пријатели, министрите за здравство и за образование Беким …

Continue Reading

Канте пред трансфер во Ливерпул

– Французинот Нголо Канте ќе биде нов фудбалер на Ливерпул од јуни, пренесуваат денеска британските медиуми. Според истите извори, раководството на премиерлигашот сака да го ангажира францускиот репрезентативец во летниот преоден рок кога Ливерпул за услугите на Канте нема да мора да плати обесштетување. Канте дојде во Челзи во 2016 година од Лестер и досега за лондонскиот клуб одигра 105 натпревари на кои постигна …

Continue Reading

Во Франција протести за пензиските реформи

 – Околу 87.000 луѓе се собраа денеска во Париз на протест против пензиската реформа, соопшти полицијата, а синдикатот ЦГТ, еден од организаторите на состанокот, објави дека има повеќе од 500.000 граѓани. Полицијата сè уште не даде проценка за бројот на луѓе на протестите низ целата земја, додека ЦТГ вели дека 2,8 милиони демонстранти учествувале низ Франција, протестирајќи против зголемувањето на …

Continue Reading

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

– Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното интервју за Аргумент плус на Телевизија 24, истакна дека Гоце Делчев е великан чиј роденден треба да се чествува со соодветно однесување, а дека зад најавените патриотски стражи на гробот на Гоце Делчев гледа мотив за придобивање на политички поени на картата на национализмот. -Нема услови и нема потреба за создавање на …

Continue Reading

Жоржињо ја продолжува кариерата во Арсенал

– Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец Жоржињо ќе ја продолжи кариерата во Арсенал откако двата премиерлигаши се договорија околу висината на обесштетувањето, пренесува денеска Би-Би-Си. Жоржињо прво ќе ги мине задолжителните медицински прегледи по што ќе потпише договор со Арсенал до јуни 2024 година, со можност за продолжување на соработката за уште една година. Арсенал се согласил да плати обесштетување во износ од 10 …

Continue Reading

САД додадоа во списокот санкции седум ирански компании за производство на дронови 

САД додадоа седум ирански ентитети во својот список санкции кои се поврзани со производството на дронови што Русија ги користи во своите удари во Украина, соопшти  американското Министерство за трговија.  Меѓу оние во американскиот „црн“ список на ирански организации се структури поврзани со разработка и производство на мотори за авиони, воено-космичките сили на Корпусот на стражите на исламската револуција, компанијата …

Continue Reading

Мицкоски: Додека Ковачевски трча да и одоброволи на Бугарија, болен човек од Алцхајмер не може да стигне до своите 4000 денари

Додека Ковачевски се занимава со висока политика и саеми за “еднакви можности” и трча да и одоброволи на Бугарија, додека Ахмети си потпевнува песни во кабинетот, на народот му се плаче. Болен човек од Алцхајмер не може да стигне до своите 4000 денари што со закон му следуваат, затоа што не е одоброволена некаква комисија. И за министерката за труд …

Continue Reading

Вашингтон: Русија не го почитува последниот нуклеарен договор што ги поврзува

– САД денеска соопшти дека Русија не го почитува договорот „Нов СТАРТ“ (Strategic Arms Reduction Treaty) од 2010 година, последниот договор за нуклеарно разоружување што ги поврзува. Американскиот Стејт департмент ја критикуваше Москва за прекин на инспекциите и откажување на преговорите според договорот, но не ја обвини за проширување на својот нуклеарен арсенал над договорените граници. Републиканците, кои по изборите …

Continue Reading

Samsung, во соработка со наградуваниот режисер Чарли Кауфман, го претставува врвното искуство со Galaxy камерата

Во кампањата Filmed#withGalaxy, познатиот филмски режисер ја користи премиум функцијата на Galaxy – Nightography  — Компанијата Samsung Electronics објави дека соработува со сценаристот и режисер Чарли Кауфман, добитник на Оскар, за да покаже дека секој може да снима и споделува спектакуларни филмови со најсовремената Galaxy камера. Најпознат по „Бесконечниот сјај на безгрешниот ум“ и „Синекдоха, Њујорк“, Кауфман ги користи можностите …

Continue Reading