Македонија

Дебата за младински политики: Да се врати довербата на младите во институциите за да градат иднина во државава

Младите се двигателот на општеството. Последниве децении се соочуваме со процес на иселување на младите и со тоа се оневозможува да ги имаме оние кои ќе придонесат за најпрогресивните промени во државата. Потребно е да […]

Свет

Русија се враќа во договорот за извоз на жито

Русија ќе го продолжи нејзиното учество во црноморскиот договор за житото, соопшти Министерството за одбрана во Москва. „Руската Федерација смета дека добиените гаранции во моментов изгледаат доволни и продолжува со спроведувањето на договорот – Иницијативата […]

Македонија

Весна Павлов го помина комисискиот филтер за член на УО на Агенцијата за цивилно воздухопловство

Дипломираната инженерка за воздушен сообраќај и транспорт и воздухопловна инспекторка од Скопје, Весна Павлов денеска доби поддршка од членовите на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата за избор за член на Управниот одбор […]

Култура

Краткометражниот филм „Шеќерни луѓе“ патува на фестивалите во Прованса, Римини и Камбрија, досега со четири награди

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју Продукција“ во ноември ќе биде прикажан на 40-то издание на Festival Tous Courts of Aix-en-Provence и 15-то издание на Amarcort Film Festival во […]

Временска прогноза

До петок стабилно време, за викендот заладување и дожд

До петок ќе се задржи стабилно време. Под влијание на циклонска активност за време на викендот ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд кои наместа ќе бидат поројни и обилни (над 35 л/м2), соопшти […]

Хроника

Приведен кумановец за злоупотреба на туѓа платежна картичка

Кумановската полиција вчера во 09.30 часот го лишила од слобода кумановецот Р.Х. (48), кој се сомничи дека откако пронашол платежна картича на 40-годишна жена од Куманово од неа извршил повеќе нелегални трансакции во вредност од 229.531 […]

Свет

Русија: Уапсен украински агент поради план за саботажа на Крим

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси агент на украинската служба за безбедност на Крим, поради тоа што, наводно, планирал да подметне бомби на објекти на руската енергетска мрежа. „Федералната служба за безбедност спречи акт […]

Свет

Шпанскиот шеф на дипломатијата во посета на Киев

Министерот за надворешни работи на Шпанија, Хозе Мануел Албарес пристигна во Киев за да испорача 30 амбулантни возила во Украина. Шпанскиот министер ќе се сретне со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба и со […]

Свет

Северна Кореја истрела уште четири балистички ракети

Северна Кореја денеска истрела уште четири балистички ракети, соопшти јужнокорејската војска. Претходно утринава Пјонгјанг лансираше повеќе од 10 проектили, од кои една падна недалеку од јужнокорејски територијални води, а Сеул возврати со три ракети воздух-земја. […]