Власт

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во државава

– Премиерот Димитар Ковачевски ја осуди вчерашната изјава на бугарскиот пратеник и лидер на политичка партија „Преродба“, Костадин Костадинов кој при отворањето на Бугарскиот културен центар во Скопје даде изјава која содржи територијални претензии кон […]

Општини

Максим Димитриевски: Набавивме 12 возила за јавните претпријатија, Куманово помеѓу најдобро класифицираните општини со опрема и современа механизација, ЈП Водовод Куманово после 20 години добива нова опрема

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски денеска изврши увид во возилата, опрема и механизација за јавните претпријатија обезбедена преку Вториот проект за подобрување на општинските услуги (MSIP2), се со цел подобрување на условите за работа […]

Опозиција

Ковачевски има проблем со реалноста – Македонија е во економска и социјална катастрофа и затоа катастрофално ќе изгуби на избори

Ковачевски очигледно има проблем со реалноста. Розовите очила му сметаат да види дека Македонија е пред економски и социјален колапс поради лошите политики на неговата влада. Македонија има најниска стапка на раст на БДП според […]

Власт

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура за севкупен економски развој

– Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавно претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми денеска извршија увид на делницата Крупиште – Кочани, што претставува втора фаза од […]

Власт

Собраниската Комисија за надзор на работата на АНБ да заседава за случајот „Онишченко“, повикува Ковачевски

– Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја повика собраниската Комисија за надзор на работата над Агенцијата за национална безбедност (АНБ) за случајот „Онишченко“ конечно да да заседава за овој случај, а Министерството за внатрешни работи што […]

Хроника

Пронајдена дрога во Битола, лишени од слобода две лица

– Полициски службеници од полициската станица Битола, вчера во Битола ги лишиле од слобода битолчаните И.С.(41) и Д.К. (25). Како што информираат од МВР, кај лицата е пронајдена грутчеста материја и марихуана. Тие се приведени во […]

СП КАТАР 2022

СП2022: Бразил без Нејмар и Данило против Швајцарија

– Бразил во натпреварот против Швајцарија во рамки на второто коло во групата Г на Светското првенство 2022 ќе биде без услугите на Нејмар и Данило поради повреди, соопшти лекарскиот тим на Кариоките. Докторот Родриго Ласмар […]

Власт

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

– Северна Македонија ќе има избори во 2024 година, прво ќе имаме претседателски, а потоа и парламентарни избори. На тие избори ќе се случи истото што се случи и во општината Маврово Ростуше, кога ВМРО-ДПМНЕ […]

Спорт

СП2022: Австралија го совлада Тунис

Фудбалерите на Австралија го совладаа Тунис попладнево во Ал Вакра со 1-0 (1-0) во воведниот натпревар од второто коло во групата Д на Светското првенство 2022. Австралијците поведоа во 23 минута со голот на Мичел […]