Ковачевски: Најважно беше финансиски да ги заштитиме најзагрозените граѓани од кризата

За мене беше најважно да ги заштитиме финансиски најзагрозените граѓани, пензионерите со мали пензии, самохраните родители, социјалните случаи, другите ранливи категории граѓани, а од друга страна да се заштити и достоинството на работниците. Тоа е основата на социјалдемократијата која Куманово многу добро ја познава, порача вечерва претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ што се …

Continue Reading

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, па ЕК ја повлече нејзината изјава

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, во денешниот говор рече дека се проценува дека загинале околу 100.000 припадници на украинската армија и 20.000 цивили. Украинците досега избегнуваа да даваат прецизни бројки за сопствените загуби, тврдејќи дека тие бројки ќе и дадат предност на Русија. Европската Комисија подоцна се извини и додаде дека презентираните податоци се неточни бидејќи проценката …

Continue Reading

Поранешен српски фудбалер уапсен во Холандија поради шверц на кокаин

Душан Петковиќ, поранешен фудбалер и син на некогашниот селектор на Србија и Црна Гора, Илија Петковиќ, е лишен од слобода во Холандија во рамки на голема меѓународна операција во која се уапсени припадници на криминална група поради шверц на 115 килограми кокаин. Како што јавија српските медиуми, Петковиќ бил уапсен задно со член на криминалниот клан „Америка“. Во акцијата се …

Continue Reading

Промовирана книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски

Книгоиздателството „Ми-Ан“ вечерва во Културно-информативниот центар во Скопје ја промовираше книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски. Изданието е по повод 85 години живот и 65 години творечка дејност на Павловски – писател, енциклопедист и публицист. Освен романот „Сок од простата“, во изданието се поместени и критички осврти за творештвото на Павловски од акад. Катица Ќулафкова, проф. д-р …

Continue Reading

Со посета на седиштето на НАСА, почна посетата на макрон на САД

– Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во САД, каде домаќин ќе му биде неговиот американски колега Џо Бајден. Се очекува на врвот на агендата на разговорите да биде поддршката за Украина. Макрон денеска имаше средба со потпретседателката Камала Харис, со која го посети седиштето на НАСА. Целта на заедничката посета на НАСА е потенцирање на меѓусебната соработка за вселенската технологија. За …

Continue Reading

Намаленото домашно производство на струја, заради криминогеноста на власта резултира со скап увоз и испумпување на пари од ЕЛЕМ

Деновиве сите фирми на регулираниот пазар кои се префрлиле со цел да ги намалат трошоците од енормното зголемување на електричната енергија добиваат писма дека на сред грејна сезона во најголемата енергетска криза ќе бидат исклучено од регулираниот пазар само за тоа што така одлучила владата. Несериозно е да преземете работење со фирма како ЕЛЕМ со милионски добивка и да ја …

Continue Reading

Во пресрет на Министерскиот состанок во Лоѓ, средба на ОБСЕ тројката Османи – Рау – Билстром

Во пресрет на 29. Министерски совет на ОБСЕ, што ќе се одржи утре и задутре во Лоѓ, Полска, денеска министрите за надворешни работи на Северна Македонија,  Полска и Шведска, Бујар Османи, Збигњев Рау и Тобиас Билстром одржаа состанок како дел од Тројката претседавачи со ОБСЕ. На средбата учествуваше и генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмит. Како што се посочува во …

Continue Reading

Радев до Руте: Оставањето на Бугарија надвор од Шенген зоната не е во интерес на Европската унија

Оставањето на Бугарија надвор од Шенген не е во интерес на Европската унија и не придонесува за заедничките напори за справување со безбедносните предизвици и тешката економска криза во Европа, изјави денеска бугарскиот претседател, Румен Радев, во телефонски разговор со холандскиот премиер, Марк Руте, соопштија од прес-службата на претседателската администрација. Како што јави дописникот на МИА од Софија, во текот …

Continue Reading

Иранските безбедносни сили убија демонстрант кој го прославувал испаѓањето на репрезентацијата од Мундијалот во Катар

Иранските безбедносни сили застрелаа демонстрант кој ја прославуваше елиминација на иранската репрезентација од Светското првенство во Катар, јави Би-би-си. Иран синоќа загуби од САД со 0-1 во последниот натпревар од групната фаза на турнирот. Реми беше доволно за тимот да оди во осминафиналето. Активисти изјавија дека Мехран Самак бил застрелан во главата додека свирел со својот автомобил вчеравечер во северниот …

Continue Reading

Бектеши: Од утре производителите на прехранбени производи треба да им понудат намалени цени на маркетите

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува од утре да почне намалувањето на цените на одредени прехранбени производи поради одлуката на Владата со која производителите на храна ќе добијат субвенционирана цена за електричната енергија. Бектеши вечерва на гостување во емисијата „10 минути“ на ТВ 21 појасни дека од утре производителите на прехранбени производи ќе треба да им понудат на маркетите нови …

Continue Reading