Спорт

Медиуми: ПСЖ се сели од „Паркот на принцовите“

– Претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи, ја разгледува можноста актуелниот француски фудбалски првак да го напушти „Паркот на принцовите“, оценувајќи оти клубот заслужува подобар стадион, објави  спортскиот весник Л’Екип. – ПСЖ заслужува подобар стадион. Мојата […]

Македонија

ЗНМ: Директорот на топланата „Скопје Север“ да си поднесе оставка поради грубите навреди кон новинарка

– Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара директорот на топланата „Скопје Север“ Куштрим Рамадани веднаш да си поднесе оставка поради груби навреди кои ги упатил кон новинарката Катерина Додевска од МКД.мк. – Наместо одговор […]

СП КАТАР 2022

СП2022: Јапонците го одушевија светот со хигиената

– Сликите од соблекувалната и трибините кои Јапонците ги оставија во беспрекорна состојба, како што тоа го правеа и пред четири години во Русија, предизвикуваат восхит на социјалните мрежи и на ова Светско првенство во Катар, пишува францускиот […]

Балкан

Владејачката словенечка партија престанува да го користи Твитер

Владејачката словенечка партија Движење за слобода одлучи да престане да го користи Твитер, меѓу другото, бидејќи стравува дека некои политичари би можеле да ја искористат мрежата за ширење лажни вести и говор на омраза, во […]

Балкан

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

– Вкупниот прилив на странски директни инвестиции во Црна Гора на крајот на септември изнесува 847,83 милиони евра, а во исто време од државата се исплатиле 248,8 милиони евра, покажуваат прелиминарните податоци на Централната банка на […]

Свет

Њујорк тајмс: Голем број хаубици од западни држави вон употреба во Украина

–  Украинските вооружени сили истрелуваат илјадници артилериски гранати врз руски цели секој ден од технолошки напредни хаубици доставени до Киев од САД и нивните сојузници, но поради прекумерната употреба на бојното поле, третина од нив не […]

Политика

Средба на претседателот Пендаровски со учесници на 13-от конгрес на стоматолошки комори од регионот

– По повод тринаесеттиот конгрес на нови технологии, претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со делегацијата на Стоматолошката комора на Република Северна Македонија, како и партнерските комори. Пендаровски, како што информираат од неговиот Кабинет, бил запознаен […]

Власт

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во државава

– Премиерот Димитар Ковачевски ја осуди вчерашната изјава на бугарскиот пратеник и лидер на политичка партија „Преродба“, Костадин Костадинов кој при отворањето на Бугарскиот културен центар во Скопје даде изјава која содржи територијални претензии кон […]

Општини

Максим Димитриевски: Набавивме 12 возила за јавните претпријатија, Куманово помеѓу најдобро класифицираните општини со опрема и современа механизација, ЈП Водовод Куманово после 20 години добива нова опрема

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски денеска изврши увид во возилата, опрема и механизација за јавните претпријатија обезбедена преку Вториот проект за подобрување на општинските услуги (MSIP2), се со цел подобрување на условите за работа […]

Опозиција

Ковачевски има проблем со реалноста – Македонија е во економска и социјална катастрофа и затоа катастрофално ќе изгуби на избори

Ковачевски очигледно има проблем со реалноста. Розовите очила му сметаат да види дека Македонија е пред економски и социјален колапс поради лошите политики на неговата влада. Македонија има најниска стапка на раст на БДП според […]