Опозиција

Николоски: Безбедностите служби нелегално се занимаваат со ВМРО-ДПМНЕ не следат и прислушуваат

Според мое мислење Управата за безбедност и контраразузнавање поранешна или сега АНБ е сега погребално претпријатие на сите македонски влади до сега. Нема македонска влада која не паднала директно или индеректно заради непринципиелен брак со […]

Вести

Ерменија и Аџербејџан се согласија да се воздржат од насилно решавање на спорот околу Нагорно-Карабах

Ерменија и Азербејџан постигнаа договор да се воздржат од употреба на сила за решавање на меѓусебниот спор околу територијата Нагорно-Карабах, се истакнува во заедничката изјава по разговорите на двете страни одржани во Сочи со посредство […]

Власт

Османи: Отворањето клубови мора да биде во духот на добрососедството

Немаме ништо против отварање на клубови тука и таму, но според Рамковната конвенција за заштита на правата на малцинствата, граѓаните имаат право на здружување. Контекстот на појавување на овие клубови се гледа дека влегуваме во […]

Став

Груевски: До кое дереџе дојде Македонија!!!? Премиерот се бори да има храна оваа зима, и гордо соопштува на народот дека храна ќе има!!!

До кое дереџе дојде Македонија!!!? Премиерот се бори да има храна оваа зима, и гордо соопштува на народот дека храна ќе има!!! Ако некој низ Европа ова го прочита првата помисла ќе биде дека тоа […]

Власт

Предметот на донација е сè уште во фаза на преговори со украинската страна, вели министерката Петровска

Во моментов, генералштабот на Армијата како стручно тело ја прави анализата, штом ја завршат и донесат свој став, јас нема да има проблем тоа политички да го поддржам и проследам понатаму, изјави министерката за одбрана, […]

Власт

Ковачевски: Државотворните одлуки носат придобивки, добивме 80 милиони евра помош од ЕУ

Државотворните одлуки носат придобивки за граѓаните и тие може да ги видат и да ги почувствуваат, рече претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски  вечерва на партиска трибина во Делчево. Тој пред делчевчани ги презентираше досегашните преземени […]

Свет

Речиси половина Киев нема вода

Четириесет отсто од жителите на Киев останаа без вода, соопшти вечерва градоначалникот на главниот град на Украина, Виталиј Кличко. – Од овој час без струја се 270.000 станови во главниот град, а без вода 40 […]

Свет

Зеленски: Киев е подготвен да остане гарант за светската прехранбена безбедност

Украина е решена да остане гарант за светската безбедност на храната и да продолжи да извезува жито, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на разговорот со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. – Разговарав […]

Спорт

Де Брујне навести дека Светското првенство во Катар може да му биде последно

Фудбалерот на Манчестер сити, Кевин де Брујне навести дека Светското првенство во Катар ќе биде негово последно во кариерата. – Веќе имам 31 година и очигледно не знам што ќе се случи за четири години. […]

Свет

Во пресрет на COP27 од утре најпознатиот затвореник во Египет го заострува штрајкот со глад

Најпознатиот затвореник во Египет, Ала Абдел Фатах, кој штрајкува со глад веќе шест месеци, утре ќе престане да внесува калории, а од  6 ноември, кога во Шарм ел – шеик почнува Конференцијата на ОН за […]