Власт

Претседателот на Собранието Џафери присуствуваше на доделувањето на Орден „8 Септември“ по повод Денот на независноста

Скопје, 8 септември 2022  Претседателот на Собранието на Република С. Македонија, Талат Џафери, денеска, на покана на претседателот на Републиката, Стево Пендаровски, присуствуваше на церемонијата на доделување на Орден „8 Септември“, по повод одбележувањето на […]

Власт

Маричиќ: Обединети и со јасна цел за европска и просперитетна Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, денеска од Прага, го честита 8-ми септември, Денот на независноста на државата, порачувајќи дека граѓаните имаат причина да слават бидејќи денес сме респектабилна земја која има сојузници низ целиот […]

Македонија

Културните институции со отворен влез и изложби во чест на Денот на независноста – 8 Септември

 Големиот државен празник Денот на независноста – 8 Септември, се одбележува со низа пригодни манифестации, меѓу кои и изложби и отворени врати на културните установи, музеи и галерии низ целата Република. Како што информираат од […]

Спорт

Потер ќе го преземе Челзи, Брајтон ќе добие отштета од околу 16 милиони фунти

Греам Потер ќе го преземе Челзи по отказот доделен на Томас Тухел. Лондонскиот клуб усно се договорил со тренерот за соработка. Оваа информација ја пренесуваат „Гардијан“, „Дејли мејл“ и уште неколку британски медиуми. Во моментов […]

Вести

Спортистите Наковска-Бикова, Јовановски, Трстена и Георгиевски одликувани со Орден „8 Септември“

По повод Денот на независноста на Република Северна Македонија – 8 Септември, претседателот Стево Пендаровски денеска на свечена церемонија ги одликуваше со Орден „8 Септември“ македонските спортисти Оливера Наковска-Бикова, Бранимир Јовановски, Шабан Трстена и Дејан Георгиевски. Оливера Наковска-Бикова […]

Култура

Празнична изложба на книги во битолската Универзитетска библиотека

Националната установа Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“- Битола приреди празнична изложба на книги, дела посветени на македонската независност. Во изложбениот салон на библиотеката поместени се книгите „Создавањето на современата македонска држава“ од авторите Владо Поповски, […]

Власт

Груби со честитка за Денот на независноста: Заедно ќе го продолжиме патот на успесите

Заедно ќе го продолжиме патот на успесите! Нека ни е честит Денот на независноста на нашата земја!, порача првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби во честитката […]

Македонија

Единство, заедништво и свест за општото добро, порача Пендаровски

Единството е клучниот предуслов за успех, а за да бидеме поуспешни во натпреварот меѓу народите мора да го обновиме заедништвото и да ја вратиме свеста не за личниот интерес, туку за општото добро, порача денеска […]

Спорт

Клоп: Ливерпул има тежок период, ја преземам одговорноста

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп се огласи по поразот од Наполи со 4:1 во Лигата на шампионите. – Изгледа дека треба да се ресетираме. На Ливерпул му недостасуваше многу. Ќе мора да го направиме тоа […]

Балкан

Протест во Атина против одлуката на ГПЦ на верниците да им прочита проповед против абортусот

Одлуката на Светиот синод на грчката православна црква донесена на крајот на август, според која предвидува за време на денешните литургии во црквите по повод празникот Мала Богородица, на верниците да им се прочита проповед […]