Македонија

Нови шест месеци затвор за Александар Василевски-Нинџа

– Александар Василевски-Нинџа, кој е осуден на затворска казна за упадот во Собранието што се случи на 27 април, доби нова затворска казна од шест месеци откако пред Основниот кривичен суд – Скопје признал вина за […]

Свет

Според руски политичар, украинското барање за забрзан влез во НАТО е повик Алијансата да војува против Русија

– Барањето за забрзан прием на Украина во НАТО, поднесено од украинскиот претседател Володимир Зеленски, звучи како покана до Алијансата да влезе во директен вооружен конфликт со Русија, оцени денеска претседателот на меѓународниот комитет на […]

Свет

Силна осуда од Париз за руската анексија на украински региони

–   Францускиот претседател Емануел Макрон „силно ја осудува“ анексијата од Русија на четири региони во Украина, нарекувајќи го потегот „нелегален“, соопшти неговиот кабинет. „Ова е сериозно кршење на меѓународното право и на суверенитетот на Украина“, […]

Свет

Столтенберг: Ова е најсериозната ескалација од почетокот на војната

– Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека нема да престане воената поддршка за Украина, но не одговори за брз прием на земјата во Алијансата како што побара Зеленски, јави дописничката на МИА од Брисел. Шефот […]

Балкан

Косово воведе визи за сите руски државјани, без исклучоци

– Владата на Косово на денешната седница донесе одлука за воведување визи за сите државјани на Русија кои на било кој начин сакаат да влезат или да ја користат државата за транзит, јави дописникот на […]

Македонија

МОН: Рокот за достава на документите за студентска стипендија е од 1 до 30 октомври

Министерството за образование и наука (МОН) ги известува сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на ова право, дека рокот за […]

Бизнис и економија

ЕБОР и Шпаркасе банка Македонија ги поддржуваат малите бизниси во Македонија

Нов кредит од 23 милиони евра за Шпаркасе банка Македонија во Македонија   Средства за кредитирање на малите локални бизниси 30 отсто од кредитната линија ќе се искористат за финaсирање на зелени инвестиции Европската банка […]

Спорт

Челзи во тајност договорил трансфер на Нкунку

Фудбалерот на Лајпциг и француски репрезентативец Кристофер Нкунку ќе ја продолжи кариерата во Челзи, откако договорил трансфер во лондонскиот клуб, објави денеска „Билд“. Според германскиот весник, францускиот напаѓач далеку од очите на јавноста во присуство […]

Свет

В понеделник средба Макрон – Шолц

Германскиот канцелар Олаф Шолц на 3 октомври во Берлин ќе има средба со францускиот претседател Емануел Макрон, соопштија денеска од Елисејската палата. Според информациите, двајцата официјални лица ќе разговараат за последните случувања во врска со […]

Свет

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

Украиските власти денеска соопштија дека нејзината војска ќе продолжи со својата контраофанзива против Русија на исток во државата, откако Москва анектираше четири украински региони и побара од армијата на Киев да престане со борбите. „Со […]