Саем на социјални претпријатија за екопроизводи и услуги

– Во Градскиот парк во Скопје денеска ќе се одржи првиот Саем на социјални претпријатија кои нудат еко услуги или производи, во организација на Здружението „Гоу Грин Скопје“. Како што соопштија организаторите, на настанот посетителите ќе имаат можност да се запознаат со „REDI Recycling“ – услуга за селекција на пластика и хартија во станбени згради, „МаМаОргана“ – природни ѓубрива, подобрувачи …

Continue Reading

Урсула фон дер Лајен пристигна во Бугарија на отворањето на интерконекторот меѓу Бугарија и Грција

– Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вечерва допатува во Софија по повод претстојното пуштање во употреба на меѓусистемската гасна врска Грција-Бугарија, објави Претставништвото на Европската Комисија во Бугарија на својата Фејсбук страница. Како што јави дописникот на МИА од Софија, Урсула фон дер Лајен на софискиот аеродром ја пречека вршителот на должноста шеф на Претставништвото на ЕК во …

Continue Reading

Отворена самостојната ликовна изложба „Вера, Надеж, Љубов“ на Нада Ѕмбова Донева од Кочани

– Во изложбениот салон на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани вечерва беше отворена втората самостојна ликовна изложба „Вера, Надеж, Љубов“ на роднокрајната авторка Нада Ѕмбова Донева. Ликовните дела, работени во акрилна техника на платно, предизвикаа голем интерес кај љубителите на сликарската уметност од Кочани и регионот. Во рецензијата за изложбата, историчарот на уметност Илинка Атанасова нагласи дека наспроти …

Continue Reading

Трибина на КОВЗРГ: Теологијата и верата треба да бидат поткрепа за современиот човек

– Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи организираше трибина на тема „Како да се радуваме на кризни времиња?“ во соработка со верските заедници на којашто се обратија претставници на повеќе верски заедници во државата. Директорот на КОВЗРГ, Даријан Сотировски, во неговото обраќање на вечерашната трибина рече дека веќе неколку години, без разлика на возраст, убедување, припадност и …

Continue Reading

ОБСЕ: Руската анексија води кон ескалација на конфликтот и доведува во опасност милиони луѓе

– Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска ја осуди илегалната анексија на Украина од страна на Русија, јавува Анадолија. Наведувајќи дека одлуката на рускиот претседател Владимир Путин е неприфатлива, ОБСЕ соопшти дека „оваа акција на Руската Федерација, која вклучува воена мобилизација и неодговорни нуклеарни закани, води само кон поголема ескалација на конфликтот, ставајќи во опасност милиони животи …

Continue Reading

Конференција за економски развој и социјална инклузија во Србија и Македонија: Граѓаните мора да размислуваат за заеднички поширок пазар

– Постои културолошкиот образец во (не)прифаќањето на ставовите кон претприемништвото и правењето пари, особено за средните и постарите генерации од Македонија и Србија и ставот кон (не)планирање на секоја следна активност. Граѓаните од двете држави мора да размислуваат за менаџмент, финансиска писменост, за заеднички поширок пазар, за солидарност и како да се бодрат едни со други. Ова го покажува „Мапата …

Continue Reading

Груби: Ахмети го има народот зад себе

– Мојот однос со претседателот Али Ахмети е како односот на сите вас кои сте убедени во неговиот животен пат, неговата правда, неговата визија, неговата национална вредност за сите Албанци. Искрената намера на мојата изјава беше да ја истакнам неоспорната вистина дека на Али Ахмети му е потребен народот, колку што му треба на народот Али Ахмети, но една несреќна …

Continue Reading

Бајден: Путин нема да нè заплаши, ќе ја браниме секоја педа од Алијансата

– Претседателот на САД Џо Бајден изјави денеска дека САД и НАТО нема да бидат „заплашени“ од рускиот претседател Владимир Путин и предупреди дека западната алијанса ќе брани „секој сантиметар“ од својата територија. – САД и нејзините сојузници нема да бидат заплашени, нагласи тој, објавија од Белата куќа. Путин „нема да нè заплаши“. Бајден потоа му се обрати директно на …

Continue Reading

Иран: Уапсени деветмина странци во врска со протестите против носењето хиџаб

– Девет странци се уапсени во Иран во врска со големите демонстрации против носењето хиџаб во таа земја, соопшти денеска Министерството за разузнавање. Во соопштението пренесено од државната новинска агенција Ирна, Министерството тврди дека меѓу уапсените има државјани на Германија, Полска, Италија, Франција, Холандија и Шведска. Властите на Иран сметаат дека странците ги поттикнале протестите, што не престануваат веќе две …

Continue Reading

Тупанчевски: Состојбите во судството се поместуваат во позитивна смисла

– Состојбите во судството, можеби бавно, но се поместуваат во позитивна смисла. Сведоци сме дека постои одговорност кај судиите и кај јавните обвинители, а регулаторните тела, Судскиот совет и Советот на јавни обвинители покажуваат реактивирање или реализација на нивната надлежност, смета министерот за правда Никола Тупанчевски. Зборувајќи за довербата во правосудството, Тупанчевски, рече дека сме сведоци дека постои одговорност и …

Continue Reading