Бизнис и економија

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042 денари

– Минималните трошоци на едно семејство за јули изнесуваат 47.042.000 денари, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Според Синдикатот, оваа сума не е доволна ниту за семејства каде има двајца вработени кои […]

Фатен крадец кој нападнал жена во Бутел и ѝ украл златен ланец
Хроника

Приведен криумчар на мигранти

На магистралниот пат Куманово-Крива Паланка, синоќа околу 22:20 часот од полициски службеници од СВР-Куманово бил лишен од слобода М.З.(31) од Велес, затоа што во патничко моторно возило „пежо“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, […]

Бизнис и економија

Повеќе од 70 нови вработувања во „Брако“ од почетокот на годинава

Новите проекти и инвестиции во „Брако“ ја продолжуваат тенденцијата на отворање нови работни места и тоа во услови на дестабилизирани економски текови во светски рамки. Од почетокот на годинава до јули, „Брако“ вработи 74 нови […]

Култура

„Астерфест“ завршува вечерва со премиерната проекција на документарниот филм „Трн“

Со премиерна проекција на документарниот фил „Трн“ во продукција на Здружението за култура „Транзен“ од Струмица, вечер завршува седуманесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“. Автори на филмот се Столе Ангелов и Никола Пијанманов, а […]

Останати спортови

Перез оптимист дека може да стане шампион во Формула 1

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез изјави дека е способен да го освои шампионатот во Формула 1. – Сигурно можам да станам светски шампион. Ако сè биде добро, тогаш можам да победам секого во Формула […]

Македонија

Извештај на ТИ: Недоволна координација и интерес кај институциите за надминување на ризикот од корупција во просторното планирање, урбанизмот и градежништвото

Изготвен е вториот квартален извештај за мониторинг на спроведување на препораките кои беа подготвени од Транспаренси Интернешанл Македонија за јавните институции за надминување на ризиците од корупција во овие области. Од Транспаренси Интернешанл Македонија соопштија […]

АМСМ Соопштенија

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

На патниот правец Маврови Анови, село Галичник поради изведување градежни работи, односно асфалтирање, сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 10 и 16 часот. Како што информираат од АМСМ работите ќе се изведуваат само во работни […]

Хроника

Со т.н. ноќен радар 208 санкционирани за брзо возење на територија на цела држава

Министерството за внатрешни работи во текот на изминатата ноќ, во периодот од 21 до 2 часот, со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање […]

Балкан

Румен Радев: Од големо значење е овие избори да донесат стабилно и одговорно владејачко мнозинство

На 2 октомври ќе одржиме вонредни парламентарни избори и тоа е главната задача пред преодната влада – нивно организирање и спроведување. Тоа го изјави денеска бугарсклиот претседател Румен Радев на средбата со претставниците на институциите […]