АМСМ Соопштенија

На ГП „Табановце“ за влез и излез од држава се чека еден час

На граничниот премин Табановце времето на чекање за влез и излез од државата е околу еден час. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информира Автомотосојузот […]

Временска прогноза

Ноќеска ветер, а утре сончево со мала локална облачност и температура до 35 степени

Времето денеска беше сончево и топло со мала локална облачност во северните делови. Од пладневните часови облачноста се прошири во останатите делови од земјата и особено во штипско и во делови од Пелагонија почна да […]

Власт

Вицепремиерот Маричиќ му посака добредојде на шпанскиот премиер Педро Санчез Перез-Кастехон

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Владата на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон на Меѓународниот аеродром Скопје. Како што се наведува во соопштението од Кабинетот, вицепремиерот Маричиќ […]

Спорт

Кинеската лига нема да се прекинува поради Мундијалот во Катар

Кинеската фудбалска Суперлига нема да се прекинува за време на Светското првенство во Катар, соопштија денеска кинеските фудбалски власти. Суперлигата е прекината по воведните 10 кола поради настапот на кинеската репрезентација на првенството на Источна Азија во […]

Спорт

Нкунку играч на сезоната во Бундеслигата во избор на новинарите

Напаѓачот на Лајпциг, Кристофер Нкунку, е избран за најдобар играч во Бундеслигата во избор на новинарите за изминатата сезона. Нкунку во изборот на кој учествуваа 700 спортски новинари освои 134 бодови, шест повеќе од второпласираниот Полјак Роберт Левандовски, кој настапуваше за […]

Свет

Пилотите на Луфтханза дадоа зелено светло за штрајк доколку не се исполнат барањата на синдикатот

Германските пилоти на Луфтханза гласаа за штрајк, соопшти денеска синдикатот и наведе дека ова сценарио сепак може да се избегне. Синдикатот Ферајнигунг кокпит (Vereinigung Cockpit) бара зголемување на платите за 5,5 отсто оваа година и автоматско усогласување со инфлацијата почнувајќи од […]

Власт

Маричиќ: Правиме едноставна и функционална преговарачката структура која на брз рок ќе дава резултати

Ревизијата на преговарачката структура е во тек и во моментот се прават интензивни меѓу-институционални консултации, изјави денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, потенцирајќи дека очекува до крајот на август да […]

Балкан

Пожар кај Дубровник

Во близина на Дубровник, Хрватска, попладнето избувна пожар, а во акцијата за гаснење учествуваат четири канадери. Јавната противпожарна служба на Дубровник соопшти дека пожарот избувнал над дубровничката населба Орашац и оти во гаснењето се ангажирани 29 пожарникари […]

Власт

Маричиќ: Сега сѐ е во наши раце, нема ништо спорно во содржината на уставните измени

Сега се е во наши раце и тоа е добро, не зависиме од која било друга држава и мислам дека ако мудро, умно и одговорно се постави секој пратеник и секоја политичка партија процесот на […]

Свет

Украински милионер загина во бомбардирањето на Миколаев

Еден од најбогатите украински бизнисмени, Олексеј Вадатурски, загина во бомбардирањето на јужниот украински град Миколаев. Неговата сопруга Раиса, исто така, загинала кога ракета го погодила нивниот дом во текот на ноќта, пренесува Би-Би-Си информации до […]