Власт

Пендаровски: Илинден го славиме исто, како што го славиме децении наназад

На 2 Август во манастирот Прохор Пчински ќе има црковно-државна делегација од македонска и српска страна, вели претседателот Стево Пендаровски. Зборувајќи во интервју за телевизија Канал 5 што ќе славиме на 2 Август и дали […]

Балкан

РТС: Барикади во северно Косово, сирени во Косовска Митровица

Српски граѓани поставиле барикади на северот на Косово, по најавата на Приштина дека од утре стапува во сила одлуката за пререгистрација на возила и лични карти. Во Косовска Митровица се слушаат сирени од пред 18 часот се слушаат сирени. Како […]

Политика

Санчез: Можете да сметате на поддршката од Шпанија за членство во ЕУ

Македонија е во Европа, како географски, така и историски и сега сте еден чекор поблиску до вашата посакувана цел. Можете да сметате на поддршката од Шпанија на вашите следни чекори за членство во ЕУ. Ве […]

Опозиција

Мицкоски до Ковачевски за референдумот: Само нелегитимен премиер може да го смета гласот на народот за нерелевантен, и тој и СДСМ ќе доживеат дебакл од народот

„Само нелигитимен премиер кој што е поставен на начин на кој што е така поставен може гласот на народот да го смета за нерелевантен. А, колку е тој релевантен ќе види на 20-ти август овдека […]

Опозиција

Mицкоски: Советничката листа предводена од Ангел Карапетров е обединувачка за модерно и современо Тетово

Со средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и предложените кандидати во Тетово партијата ја започна изборната кампања за вонредните локални избори на 20 август при што се ќе се избираат нови општински советници. Партискиот […]

Хроника

Одземени три возила поради учество во „диви трки” на автопатот Тетово-Скопје

Секторот за внатрешни работи Тетово-Полициска станица за безбедност на сообраќајот Тетово откри и времено одзеде три патнички возила, поради сомнение дека учествувале во таканаречени „диви” трки на автопатот Тетово-Скопје, во непосредна близина на Требошки  натпатник, […]

Власт

Ковачевски-Санчез: Македонија и Шпанија се силни сојузници, нашата децениска соработка се продлабочува

Премиерот Димитар Ковачевски и неговиот шпански колега Педро Санчез Перез-Кастехон, денеска остварија тет-а-тет средба на која уште еднаш беше потврдено силното пријателство помеѓу Кралството Шпанија и нашата земја, кое понатаму ќе се продлабочува, соопшти владината […]

Балкан

Пожар во Калифорнија, евакуирани 2.000 луѓе

Пожарот во северниот дел на Калифорнија, во близина на границата со Орегон, принуди 2.000 жители да се евакуираат, соопштија денеска претставници на локалните власти. Пожарот, кој избувна во петокот, изгоре голем број куќи и критична инфраструктура. Во […]

Свет

Во Бејрут се урна дел од силос во пристаништето

Денеска се урна дел од силос во пристаништето Бејрут, а на тоа подрачје може да се забележи голем облак од прашина и чад, изјави очевидец. На почетокот на месецот избувна пожар во остатоците од силосите за жито на пристаништето по што […]

Останати спортови

Ф1: Ферстапен победи во Унгарија

Актуелниот светски првак и лидер во генералниот пласман во Формула 1, Холанѓанецот Макс Ферстапен (Ред Бул), победни на денешната трка за Големата награда на Унгарија на патеката Хунгароринг. За Холанѓанецот ова е осма победа во 13 трка […]