Македонија

Божиновски: Повредено ми е правото на одбрана

Второобвинетот во случајот „Талир 2” Кирил Божиновски, поранешен генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и на Владата, упати критики до Основниот Кривичниот суд – Скопје дека во тек на судењето за овој предмет му се прекршени неговите […]

Власт

Османи- Шентоп: Пријателството меѓу граѓаните, столб на блиските односи

Во рамки на официјална посета на Анкара, министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со претседател на турското Големо национално собрание Мустафа Шентоп, на која е се потврдени традиционално добрите и пријателски односи помеѓу […]

Зекири: ДУИ да ги остави граѓаните сами да одлучат за кого ќе гласаат, знам дека ќе одберат „Можеме“ - МИА
Македонија

Продолжен притворот на Мухамед Зеќири

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири останува во притвор, откако денеска Основниот Кривичниот суд – Скопје му одреди нови 30 дена, потврдија извори од Судот за МИА. Ова е второ продолжување на мерката притвор […]

Македонија

Рустеми: Издвоивме 360 милиони евра за изградба, реконструкција и рехабилитација на 40-тина патни правци со должина од над 540 километри

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми се обрати на Самитот за патишта на Западен Балкан 2022 што се одржува во Тирана, на кој учествуваа претставници на ЕБОР, ЕИБ, на транспортната заедница, директори […]

Бочварски: Посветени сме на интеграција во ЕУ и олеснување на транспортот и трговијата - МИА
Власт

Бочварски на средба со ЕИБ, разговарано за третата фаза од железничкото поврзување со Бугарија

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски во рамки на Самитот за патишта на Западен Балкан, што денеска се одржува во Тирана, оствари средба со претставникот на Европската инвестициска банка (ЕИБ), Бјорн Габриел и со […]

Временска прогноза

Мај потопол и посув месец во однос на многугодишните просечни вредности

Мај бил потопол и посув месец во споредба со многугодишните просечни вредности, покажуваат мерењата од метеоролошките станици во земјава. Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека апсолутното температурно колебање било 37 степени а месечното 7,5 […]

Балкан

Грција ги отфрла турските аргументи околу демилитаризација на грчките острови

Грчката страна испрати две писма до генералниот секретар на ОН, во кои се отфрлаат сите турски аргументи во однос на статусот на грчките острови во Егејското море, односно за поврзаноста на грчкиот суверенитет на островите […]

Балкан

Шефот на црногорската дипломатија: Лавров можеше да отпатува во Белград со воз, тие не се забранети

Шефот на црногорската дипломатија Ранко Кривокапиќ денеска изјави дека со забраната за прелетување на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Црна Гора ги почитувала обврските што ги презела и оти таквата одлука […]

Балкан

Во Тирана потпишан документ „Посветеност на патиштата на иднината“ меѓу државите од Западен Балкан

Во Тирана деенска е потпишан  документ „Посветеност на патиштата на иднината“ меѓу државите од Западен Балан.  Документот се однесува на инвестиции во модерна патна инфраструктура и промоција на алтернативни горива.  Документот беше потпишан за време […]

Свет

Во Германија во иднина полесно од толериран до постојан престој

Странците кои живеат во Германија пет и повеќе години врз основа на таканаречениот „дулдунг“ или толериран престој и кои се добро интегрирани во општеството, во иднина треба да добијат целосно уредено право на престој, најави […]