No Picture
Останати спортови

„Јулски коњички турнир“ и премиерно коло од националниот куп во прескокнување пречки

Во организација на Коњичкиот клуб „Илинден“ од Скопје претстојниот викенд ќе се одржат првиот „Јулски коњички турнир“ и првото коло од Македонскиот куп во прескокнување пречки. Натпреварувањата ќе се одржат в сабота на теренот на коњичкиот клуб „Илинден“ во Хиподром, во […]

Власт

Ковачевски: Пристигнат е францускиот предлог за спорот со Бугарија, следува широк консултативен процес

Пристигнат е предлог од француското претседателство за спорот со Бугарија, по нашата интервенција во Брисел. Официјалните ставови ќе бидат соопштени откако предлогот ќе ги помине филтрите на сите засегнати институции, изјави вечерва на прес-конференција во […]

Свет

Литванија го призна Ландсбергис за прв претседател по независноста

Повеќе од три децении откако Литванија го напушти Советскиот Сојуз, тогашниот лидер на земјата, Витаутас Ландсбергис, е официјално прогласен за прв претседател на независна Литванија. Парламентот во Вилнус денеска усвои декрет со кој се потврдува […]

Хроника

МВР: Санкционирани 79 возачи за недавање првенство на минување

Во засилена акциска контрола за санкционирање на возила кои недаваат првенство на минување на крстосница на територијата на Република Северна Македонија, полицијата денеска во периодот од 09:00 до 14:00 часот санкционирала 79 возачи, од кои […]

Свет

Џонсон ги повика земјите од НАТО да ги зголемат трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги повика сојузниците во НАТО да ги зголемат трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП до 2030 година. – Зголемувањето на трошоците е потребно бидејќи претходната цел од 2 […]

Останати спортови

Македонските кадети поразени од Бугарија на Балканското одбојкарско првенство

Македонската машка кадетска одбојкарска репрезентација не успеа да се пласира во полуфиналето на Балканското првенство во Нови Сад, откако вечерва во решавачкиот натпревар загуби од фаворитот Бугарија со максимални 3:0 во сетови (25:11, 25:19, 25:14). […]

Политика

Пендаровски: Лидерските средби не се лек за секоја болка, нивното одржување е доказ дека претходно затаиле институциите

Не мислам дека лидерските средби се лек за секоја болка, ако некогаш и биле, штом има потреба и некој бара средба на лидерите на политичките партии, тоа е јасен и чист доказ дека институциите претходно […]

Ракомет

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

По стартната победа над Грција и ремито против Алжир, македонската машка ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Медитеранските игри, откако вечерва во рамки на третото коло од групната фаза загуби од фаворитот Шпанија со […]

Свет

Шолц: Русија „повторно е закана“ за Европа

Русија го „загрозува меѓународниот поредок“ со војната во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференцијата во Мадрид на крајот од Самитот на лидерите на земјите-членки на НАТО. – Преку својата агресивна политика, Русија повторно […]

Хроника

МВР: Приведени две лица во струшко, фатени со бесправно исечени дрва

Во координирана акција со цел фаќање на сторители на нелегална сеча и транспорт на огревно дрво, полицијата на локалниот пат помеѓу струшките села Боровец и Лакавица, кај месноста „Равење“, сопрела товарно возило во кое без […]