Вести

Собранието не ја изгласа интерпелацијата на Талат Џафери

– Пратениците вечерва не ја изгласаа интерпелацијата за претседателот на Собранието Талат Џафери, што ја поднесе опозицијата. „Против“ гласаа 61 пратеник, а „за“ беа 43 пратеници. Во текот на дебатата, опозицијата го обвини Џафери за […]

Македонија

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Да имаше добар предлог за Македонија, вечерва на прес конференција, Ковачевски ќе славеше на плоштад, ќе го објавеше и ќе покажеше што е добро за Македонија и затоа ова е обид за национално предавство,  Ако […]

Опозиција

Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

ВМРО-ДПМНЕ го нема добиено модифицираниот француски предлог и бара од Владата да го објави на својата веб страница. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека според информациите со кои располагаат, модифицираниот предлог не е […]

Врховниот суд ги слушна аргументите, можна пресуда за пристап до даночните пријави на Трамп во јули - МИА
Свет

Врховниот суд на САД ја намали надлежноста на Владата во борбата со климатските промени

Врховниот суд на САД денеска ги ограничи надлежностите на Агенцијата за заштита на животната средина да се бори со климатските промени а преку намалување на емисиите штетни гасови од електро-централите. Со шест гласа „за“ и […]

No Picture
Кошарка

НБА го зголеми „селери кап“ за 11.6 милиони долари

Максималниот паричен износ што клубовите во НБА лигата ќе смеат да го потрошат за плати на кошаркарите, таканаречениот „селери кап“, ќе се зголеми за 11.6 милиони долари, на вкупно 123.6 милиони долари по екипа за […]

Свет

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

Светската здравствена организација (СЗО) очекува „високо ниво“ на инфекција со Ковид-19 во Европа и повика на следење на вирусот откако бројот на заразени се зголеми за трипати за еден месец. – Откако земјите низ Европа […]

Власт

Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог

Пристигнат е предлог од француското претседателство за спорот со Бугарија, по нашата интервенција во Брисел. Официјалните ставови ќе бидат соопштени откако предлогот ќе ги помине филтрите на сите засегнати институции, изјави вечерва на прес-конференција во […]

Свет

Анкета: Повеќе од половина од Шкотите не се заинтересирани за ново гласање за независност

Повеќе од половина од луѓето во Шкотска не сакаат нов референдум за независност следната година, покажуваат резултатите од нова анкета, јави ДПА. Премиерката Никола Старџен неделава најави референдум за независност на Шкоткса на 19 октомври […]

Власт

Премиерот Ковачевски ги информираше членовите на Владата за пристигнатиот нов француски предлог

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната 57 владина седница ги информираше членовите на Владата дека во Министерството на надворешни работи од француското претседателство пристигна предлог со решенија кои се однесуваат на јавно изнесените позиции и ставови […]

Општини

Синдикатите и Општина Струмица договорија зголемување на платите за 2.806 денари

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов и директорите на општинските јавни претпријатија денеска постигнаа договор со синдикатите за зголемување на платите на вработените од 2.806 денари. Ова го соопшти ССМ и градоначалникот Костадинов по денешната средба […]