Култура

Гордана Михаилова-Бошнакоска и Аднан Озер годинашни добитници на „Книжевен жезол“ на ДПМ

Македонската поетеса Гордана Михаилова-Бошнакоска и поетот Аднан Озер од Турција се годинашни добитници на признанието „Книжевен жезол“ што го доделува Друштвото на писатели на Македонија за значаен поетски опус. ДПМ соопшти дека плакетите и статуетките […]

Информации

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека утре, 14 мај, во периодот од 09.00 до 12.00 часот, поради натпревар „Триоги Триатлон“, МВР ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќај по одредени сообраќајници во […]

Свет

Почнува првото судење за воено злосторство во Украина

Судењето на 21-годишниот војник Вадим Шишимарин, осомничен за убиство на цивил во украинското село Чупакивка, денеска би требало да почне, со што првпат од почетокот на војната во Украина, припадник на руските сили ќе биде […]

Спорт

Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето во Рим

Со победата над Швајцарецот Стин Вавринка со резултат 2:0, во сетови 6:2, 6:2, Новак Ѓоковиќ се пласираше во четврт-финалето на АТП турнирот во Рим. Ова претставува 89 четвртфинале на Мастер турнири во кариерата за најдобриот […]

Свет

Борел најави дополнителни 500 милиони евра воена помош за Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел при пристигнувањето на средбата на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Г-7 најави дополнителни 500 милиони евра помош за Украина преку Европскиот […]

Свет

Средба на Бајден со лидерите од АСЕАН, САД сакаат да го намалат кинеското влијание врз регионот

Американскиот претседател Џо Бајден средбата со лидерите од Југоисточна Азија ќе ја отвори со ветување дека ќе потроши 150 милиони долари поддршка на нивната инфраструктура, безбедност, подготвеност за справување со пандемијата и други активности насочени […]

Интересно со Опсервер

Во Чиле најден фосил на диносаурус со сочувани ембриони

Чилеански научници успешно откопаа еден од најцелосните фосили на ихтиосаурус во светот, со недопрени ембриони, од глечерот Тиндал во областа Патагонија. Зачуваниот фосил на женката рептил научниците го нарекоа Фиона. Долг е четири метри и […]

Интересно со Опсервер

Мечка усмрти американски падобранец во Алјаска

Мечка нападнала војници на Алјаска. Едниот им подлегнал на повредите, идентификуван од американската армија како падобранец и ветеран од војната во Авганистан. Другиот војник се здобил со повреди при нападот. Починатиот имал 30 години и […]

Балкан

Анкета: Повеќе од половина Грци песимисти за иднината на грчката економија

Повеќе од половина анкетирани, односно 55 отсто се песимисти за грчката економија во следните месеци, додека пак 49 проценти изразуваат песимизам и за нивната лична економска состојба во следниот период, покажуваат резултатите од истражувањето на […]

Култура

Конкурс за млади автори за креирање поткасти за проектот „Самоглас“

Здружението за афирмација на уметност „Флуктус“ од Скопје отвори јавен повик за млади автори за креирање поткаст во областа на културата во рамки на проектот „Поткасти на Самоглас“ поддржан од Министерството за култура. -Избраниот автор/ка […]