Македонија

Алити: Законот за висока раководна служба треба да овозможи деполитизација на администрацијата од врвот на пирамидата

Законот за висока раководна служба е сосема нов закон во правниот систем во нашата држава и треба да овозможи деполитизација на администрацијата од врвот на пирамидата. Текстот на законот, според планот, во наредните две недели […]

Балкан

Пелеши: Албанија е безбедна, НАТО ќе реагира доколку се допре и педа од нашата земја

Албанскиот мнистер за одбрана Нико Пелеши изјави дека неговата земја е безбедна со НАТО, додавајќи дека доколку се допре и педа од земјата ќе реагира Алијансата. – Албанија, рече тој, иако е мала земја е […]

Опозиција

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира следната влада, и секој кој се огрешил пред законот ќе одговара, власта тоа го знае и уплашена конструира лаги и измислици против мене

При денешната посета на општина Гази Баба во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на коментар за апсењето на […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Македонија

ССМ: Бесими да прочита што е предвидено во закон и колективен договор

Го потсетуваме Министерот Бесими дека Владата на седницата на ЕСС на која се утврди зголемувањето на минималната плата и пред целокупната јавност изјави дека по зголемувањето на минималната плата следува период на усогласување на платите […]

Власт

Османи: Слободата на сите европска земји денес се брани во Украина

Слободата на Македонија и секоја друга европска земја денес се брани во Украина и Украина ја заслужува сета почит помош и поддршка поради тоа, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи по денешната средба во […]

Бизнис и економија

Азески: Се засилува бизнис соработката со Грција

Општа е оценката дека Преспанскиот договор донесе подобра атмосфера во соработката, но економските резултати изостанаа зашто влеговме во период на пандемија. Сега се надеваме дека тоа ќе се надмине, оцени денеска претседателот на Стопанската комора […]

Политика

Гир: Високи надежи за почеток на преговорите со Македонија и Албанија за време на француското претседателство

Имаме високи надежи дека конечно ќе почнат преговорите на Европската Унија со Албанија и Северна Македонија и тоа уште во текот на француското претседателство со ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот во земјава, Дејвид Гир на конференцијата […]

Политика

Пендаровски ги прими акредитивите на новите амбасадори на Монголија и на Гана

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Монголија и на Република Гана.  Како што информира Кабинетот на претседателот,  на церемонијата на предавање на акредитивните писма од страна на […]

Свет

Кина: Регистрирани инфекции на Ковид-19 од непознато потекло во близина на границата со Северна Кореја

Кинеското Министерство за здравство денеска соопшти дека во северноисточната провинција Џилин што се граничи со Северна Кореја се регистрирани локални трансмисии на Ковид-19 од непознато потекло. Жариштето почнало да се шири од пограничните области кон […]

Бизнис и економија

Азески: Владата да се однесува одговорно и да им помогне на компаниите

Во ваква ситуација да донесеш ребаланс на Буџетот значи да се прилагодиш на ситуацијата и во тоа не гледам ништо друго освен намалување на непродуктивните трошоци, задржување на економската активност и на работните места. Ние […]