Бизнис и економија

Поранешните министри за финансии на СЕФФ: Одржување на стабилноста на кус рок и забрзување на растот на среден  

Предизвикот на кус рок е да се направи баланс помеѓу фискалната поддршка на граѓаните и фирмите и одржување на стабилно ниво на јавен долг. На долг рок потребно е да се спроведе процесот на фискалната […]

Свет

Макрон предложи резолуција во ОН за укинување на руската блокада на пристаништето Одеса

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Брисел изјави дека на неговиот руски колега Владимир Путин му предложил резолуцијата на ОН за укинување на руската блокада на пристаништето Одеса за да се дозволи извоз на украинските […]

Кошарка

Пелистер против МЗТ Скопје Аеродром во финалето за кошаркарската титула

Пелистер ќе игра против МЗТ Скопје Аеродром во финалето од разигрувањето за шампионската титула во Првата македонска кошаркарска лига, откако вечерва на домашен терен триумфираше во третиот решавачки натпревар од полуфиналната пресметка против Еуро Никел […]

Свет

Висок американски генерал сугерира како треба да заврши конфликтот во Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев би биле „логичен избор“, вели претседавачот на Здружениот Генералштаб. Преговорите меѓу Русија и Украина би биле „логичен избор“ за ставање крај на конфликтот, изјави во вторникот генерал Марк Мили, […]

Спорт

Ди Марија по СП во Катар ја завршува репрезентативната кариера

Аргентинскиот крилен напаѓач Анхел Ди Марија (34) објави дека ќе се збогува со настапите во репрезентативниот дрес по Мундијалот чиј домаќин во ноември и декември ќе биде Катар. – По ова Светско првенство ќе биде […]

Свет

Гајдај: Русите го контролираат поголемиот дел од Севернодоњецк

Гувернерот на Луганската област, Серхиј Гајдаи, денеска изјави дека руските сили во моментов го контролираат поголемиот дел од Северодоњецк, град во источна Украина, но дека градот не успеале да го опколат. Британските медиуми го цитираат […]

Власт

Николовски: Пари за субвенции има, ќе се исплатат за 20 000 тутунопроизводители

Се надевам дека денешната порака на консензуалност и политичка култура што надвладеа во државата ќе продолжи и во други сфери, за да си го средиме системот, да ја намалиме разочараноста, да нема партизација, да нема […]

Балкан

Поднесени над 100 кривични пријави за српски злосторства во Косово во војната од 1998-99 година

Во косовската полиција денеска се предадени околу 100 кривични пријави за злосторства од страна на српските воени, полициски и паравоени сили во војната во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Пријавите ги поднесе граѓанското […]

Балкан

Пленковиќ ја отфрли тезата на Брнабиќ дека Хрватска е етнички исчистена држава

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска ја отфрли тезата на српскаат премиерка Ана Брнабиќ дека Хрватска е етнички исчистена држава, изјавувајќи дека претставници на националните малцинства седат во хрватската Влада и парламент. -Тезата дека Хрватска е […]

Спорт

Милан доби нов сопственик

Американската компанија „RedBird“ за 1.3 милијарди евра го откупи од групацијата „Elliott“ мнозинскиот пакет акции на новиот италијански фудбалски првак Милан, јавија денеска локалните медиуми. Американски „Elliott“ беше сопственик на Милан од 2018 година. Италијанските медиуми […]