Бизнис и економија

ТАВ ја завршува  рехабилитацијата на пистата на Меѓународниот Аеродром Скопје, од утре од 17 часот летовите се нормализираат  

ТАВ Македонија, за утре, сабота, 28-ми мај,  најавува дека ќе ја заврши  рехабилитацијата на пистата на Меѓународниот Аеродром Скопје и од 17 часот попладнето летовите ќе почнат да се одвиваат во текот на целото деноноќие.  […]

Спорт

У21: Македонските фудбалери ги почнаа подготовките за дуелите со Ерменија и Украина

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година денеска се собра во Скопје на мини подготовки за двата завршни натпревари во евроквалификациите против Ерменија и Украина. На 2 јуни, на тренинг центарот „Петар Милошески“ гостува селекцијата на Ерменија, а три денови подоцна „црвено […]

Свет

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Европската унија одлучи да купи вакцини и антивирусни таблети за борба против мајмунски сипаници, вирус кој е ендемичен во Африка и вообичаено редок на други места, изјави денеска координаторот за вакцини во Шведска, Ричард Бергстром. […]

Политика

Свиленски: Бугарските социјалисти не го променија ставот во однос на Македонија

Нема нешто ново во врска на темата за Македонија што би можело да го промени досегашниот став на Бугарската социјалистичка партија, изјави денеска координаторот на Пратеничката група на социјалистите во Собранието на Бугарија, Георги Свиленски. […]

Култура

Костадиновска-Стојчевска: „Отворен Балкан“ е можност три држави да споделат искуства на полето на културата

„Отворен Балкан“ заслужува достојно внимание бидејќи за првпат ќе имаме можност трите држави да споделиме искуства на полето на културата во сите сегменти, со цел да се надминат разликите, но и да се овозможи промиоција […]

Власт

Нуредини: Ја прошируваме соработката со ПОНТ и во НП „Шар Планина“

На Попова Шапка денеска е потпишан Договор за грант за планирање меѓу Фондот за природа Преспа-Охрид (ПОНТ) и ЈУНП Шар Планина со кој се обезбедија дополнителни средства потребни за функционирање на новоформираната јавна установа. – […]

Бизнис и економија

Ковачевски: Македонија се гради и поврзува и се обновуваат старите патишта

Општина Маврово и Ростуше ќе добие ново поврзување со изградба на регионален пат кој ги поврзува Извор и Гарски Мост, а во меѓувреме се работи на рехабилитација на регионалниот пат Маврови Анови – Жировница, долг […]

Интересно со Опсервер

Индија: Влијателна двојка затвори стадион за да си го прошета кучето

Влијателна брачна двојка од сојузната област Делхи во северна Индија наложи затворање на спортски стадион, наводно – порано од вообичаено, за да можат да си го прошетаат своето куче. Се работи за Санџај Кирвар – […]

Останати спортови

Викендов Втор „Мајски коњички турнир“ и првенствено коло во прескокнување пречки

Во организација на Коњичкиот клуб „Вивакс“ од Скопје утре ќе се одржат Вториот „Мајски коњички турнир“ и второто коло од Отвореното државно првенство во прескокнување пречки. Стартот на натпреварувањата е закажан за во 9:30 часот на теренот во скопската населба Волково. […]

Бизнис и економија

Претседателката на ЕБОР, Одил Рено-Басо во посета на Македонија

Претседателката на Европска банка за обнова и развој (ЕБОР) Одил Рено-Басо во вторникот, 31 мај, првпат ќе престојува во посета на нашата држава, при што ќе оствари средби со премиерот, министерот за финансии, банки од […]