Спорт

Марсело стана најтрофеен играч во историјата на Реал

– Мадридски Реал ја потврди својата доминација во шпанскиот фудбал откако вечерва со триумфот на домашен терен над Еспањол (4-0) ја одбрани шампионската титула, а Бразилецот Марсело стана најтрофеен играч во историјата на „Кралскиот клуб“. […]

Свет

Во Вашингтон Повторно гала вечера за дописниците од Белата куќа

– Гала вечера ќе биде приредена денеска во Вашингтон за акредитирани дописници од Белата куќа, по пауза поради епидемијата на коронавирусот и годините на владеење на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој не сакаше шеги […]

Балкан

Хрватските новинари го повикаа Милановиќ да не ја навредува новинарската професија

– Хрватското здружение на новинари (ХНД) денеска го повика хрватскиот претседател Зоран Милановиќ да престане да ја навредува новинарската професија, оценувајќи дека изјавите на претседателот за новинарите и медиумите се „несоодветни за осуда“, јави Хина. ХНД […]

Свет

Проектил го погоди аеродромот во Одеса и ја оштети пистата

– Руските сили извршија ракетен напад на аеродромот во Одеса, при што пистата е оштетена и сега е неупотреблива, соопшти денеска украинската армија. Украинските медиуми повикувајќи се на очевидци јавуваат дека во Одеса одекнале неколку експлозии, […]

ПМФЛ продолжува со плеј-оф и плеј-аут без испаѓање - МИА
Спорт

ПМФЛ: Шкупи поразен во Штип

– Шампионот Шкупи со пораз се враќа од гостувањето вечерва кај штипска Брегалница (1-4), додека Шкендија ја искористи предноста на домашниот терен и минимално (1-0) го совлада Работнички во рамки на 30. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). […]

АМСМ Соопштенија

На граничните премини нема подолги задржувања

 – Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез […]

Спорт

Повеќе од 23 милиони барања за влезници за СП во Катар

– Во последниот круг продажба на влезници за Светското фудбалско првенство во Катар, ФИФА прими дури 23.5 милиони барања за билети, што е десет пати повеќе од бројката со која се располага. Најмногу барања за влезници пристигнале од […]

Свет

Министерство за одбрана на Украина: Русија ја засилува воената офанзива

–   Портпаролот на украинското Министерство за одбрана Александар Мотузјаник денеска изјави дека руските сили истовремено го засилуваат интензитетот на вооружените дејствија во источна Украина во сите правци на дејствување. Според него, најсилните вооружени активности се […]

Балкан

Ердоган го нарече победа поразот на Марин Ле Пен во Франција

–  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го оквалификува како „победа“ поразот на кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен минатиот викенд на претседателските избори во Франција, пренесоа турските медиуми. „Отстранувањето и поразот на екстремистичките […]

Хроника

Приведен 22-годишен скопјанец кој измамил девојка од Германија

– Полицијата приведе момче од скопското село Трубарево зашто измамило девојка од Германија. Како што информира МВР, станува збор за Е.А. (22) против кого В.С.(25) поднела пријава. Според пријавата, по претходна комуникација на социјална мрежа […]