Свет

ОБСЕ изрази жалење поради руското вето за продолжување на мисијата во Украина

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска изрази жалење поради одлуката на Русија да стави вето на продолжувањето на набљудувачката мисија на ОБСЕ во Украина. Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ е во Украина […]

Спорт

Премиерлигата повторно воведува пет замени

Клубовите од Премиер лигата гласаа за воведување пет замени на натпревар од почетокот на новата, 2022/23 сезона. Одлуката е донесена на собранието на клупски акционери, соопшти вечерва раководството на англиското првенство. Замените ќе можат да се извршуваат […]

Свет

Путин тврди дека рускиот гас од утре ќе се купува во рубљи, но западните лидери тоа не го прифаќаат

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека потпишал указ со кој се бара од странските купувачи да плаќаат за рускиот гас во рубљи од 1 април, во кој се наведува дека постоечките договори ќе бидат […]

Став

Д-р Беќаровски: Надвор од градските атари се градат САНАТОРИУМИ !!!

“НОВ” КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР Во животот сум посетил дваесетина Клинички центри во исто толку држави. Во сите тие градови Клиничкиот центар е сместен во поширокото ЦЕНТРАЛНО ГРАДСКО подрачје, често поврзан со метро линија, а НАЈГОЛЕМИТЕ МОЛОВИ […]

Власт

Сали: Со реформата во примарната здравствена заштита, лекарите ќе имаат поголема палета на услуги

Со реформите во примарната здравствена заштита, лекарите од примарното ниво ќе имаат поголема палета на услуги коишто ќе ги пружаат, наместо пациентите веднаш да се препраќаат во терцијарното здравство, затоа што голем дел од секундарното […]

Балкан

(ВИДЕО) Македонец од Бугарија се обиде да го праша бугарскиот премиер за македонското малцинство

Македонски активист од Бугарија му приоѓа на премиерот Кирил Петков и го прашува: -“Господине премиер кога ќе ги признате Македонците во Бугарија?14 пати ја осудивме Бугарија во Стразбур и пак немаме своја организација” НОВИНАТИТЕ му […]

Политика

Единствена Македонија до Пендаровски: Како не ти е срам да лажеш дека пописот беше со сите нишани и стандарди на ЕУ

Единствена Македонија најостро ја осудува голема лага од марионетскиот претседател Стево Пендаровски дека направивме попис со сите нишани и со највисоки стандарди на ЕУ искажана на денешната конференција „Дигитализација“ во организација на Француската амбасада. Единствена […]

Свет

Бајден: Путин можеби е изолиран

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин можеби е „изолиран“ и можно е дека ставил некои од неговите советници во „домашен притвор“. Во неговите први јавни забелешки за западните оценки за […]

Ракомет

ЛШ: Висок пораз на Вардар 1961 во првиот осминафинален натпревар

Ракометарите на Вардар 1961 претрпеа убедлив пораз вечерва во Скопје од унгарски Веспрем од 22:30 (11:15) во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампиони (ЛШ). Македонскиот првак со четири последователни голови поведе со 4:2 […]

Свет

Русија – Украина: НАСТАНИ во денот

Руските сили не се повлекуваат, туку се прегрупираат, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Столтенберг, исто така, рече дека Алијансата допрва треба да биде убедена дека Русија преговара со добра волја за мировните преговори во Истанбул, бидејќи воената […]