Скопје

Формиран е Градски eко совет – Зелен совет на Град Скопје

– Во рамки на Град Скопје, денеска се формираше Градски еко совет – Зелен совет на Град Скопје. -Дваесет и пет експерти и претставници на граѓанскиот сектор од областа на урбаното планирање, урбанизмот, архитектурата, сообраќајот, […]

Балкан

Кривокапиќ го отстранува Абазовиќ од уште една функција

– Владата на Црна Гора на денешната телефонска седница ќе гласа за предлогот на премиерот Здравко Кривокапиќ за смена на вицепремиерот Дритан Абазовиќ од уште една функција. Станува збор за функцијата претседател на Националниот совет за […]

Свет

Уапсен претседателот на Буркина Фасо

– Претседателот на Буркина Фасо, Рок Марк Кристијан Каборе, е уапсен и приведен во касарна во главниот град на земјата, Уагадугу, еден ден откако избувнаа немири во повеќе касарни во земјата, која е погодена од […]

Македонија

„Сликни го твојот глас!“ – повик за фото-стории на ССНМ и ЗНМ

– Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) објавуваат повик за изработка на фото стории насловен „Сликни го твојот глас!“. Рокот за поднесување на фото-сториите е до 15 […]

Свет

Европската комисија испраќа нов пакет итна финансиска помош за Украина

–  Европската комисија денеска најави нов пакет итна финансиска поддршка за Украина, која се соочува со закана од напад од Русија, јави Хина. Новиот пакет вклучува 1,2 милијарди макрофинансиска помош, која треба да одговори на […]

Интересно со Опсервер

Поради студот, на Големите езера во САД се појавија „ледени палачинки“

– Мистериозни ледени формации кои наликуваат на замрзнати палачинки се забележани во различни делови на езерото Мичиген близу Чикаго, САД. Оваа појава може да се види и на плажата Рејнбоу на југот на езерото. Андреа Вандер […]

Власт

Адеми: Предвремени избори ќе нема, т.н. „пржинска влада“ треба да се укине, но со консензус

 – ДУИ смета дека какви било промени на Законот за влада заради укинување на т.н. пржинска Влада треба да се направат во согласност со најголемите политички партии. Од партијата велат дека начелен договор постои за […]

Спорт

Блатер за Мундијали на секои две години: Идиотизам, лошо е за фудбалот, календарот е веќе преоптоварен

– Поранешниот претседател на Светската фудбалска асоцијација, Џозеф Блатер ја критикуваше идејата за одржување на Мундијал на секои две години. – Идиотизам, не може поинаку да се нарече. Има и моја вина, бидејќи кога првпат бев […]

Опозиција

Стоилковски: Нема притвор за производство на дрога затоа што е брат на шефот на кабинет на Ковачевски?

Зад мене ја следите полициската видео снимка при акција во скопско Визбегово, каде според медиумските полициски спектакли, била пронајдена лабораторија за дрога, нелегални садници марихуана, просторија за сушење подготовка за продажба, шприцеви полни со хашиш, […]

Култура

Објавен романот „Дојрански договор“ од струмичанецот Петар Трајков

– Струмичкиот писател Петар Трајков ја објави новата книга – роман со наслов „Дојрански договор“. Овој политички трилер, со домашна содржина, ја следи приказната на двајца млади кои по игра на случајот се заплеткуват во […]