Свет

Кристалина Георгиева: САД, Кина и Омикрон го забавуваат економското закрепнување

–  Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева изрази очекувања за послабо закрепнување и повеќе ризици за светската економија. Според неа, тоа се должи на забавувањето на економиите на САД и Кина, но и на […]

Свет

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

– Твитер повторно стана достапен во Нигерија, откако Владата соопшти дека ќе ја укине забраната за веб-страницата за микроблогирање што е во сила седум месеци. По разговорите со американската компанија, договорено е Твитер да отвори […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Власт

Владата на Ковачевски ќе брои 21 член

– Новата Влада што треба да ја предводи Димитар Ковачевски ќе брои 21 член. СДСМ и коалицијатата ќе имаат 12, ДУИ шест, а Алтернатива тројца министри. Новиот владин кабинет ќе има еден член повеќе – министер […]

Вести

Секој четврти тестиран е ковид позитивен, со омикрон заразени 68 проценти

– Секој четврти тестиран, според последната статистика на МЗ, е позитивен на Ковид-19, а 68 проценти од секвенционираните примероци се со новиот сој на вирусот – омикрон. Вчера беа евидентирани 1.822 нови случаи на Ковид-19, […]

Култура

Анимирани и филмови за тинејџери во Кинотеката

– Кинотеката од денеска ја почнува програмата за најмладите љубители на филмот и за тинејџерите која традиционално ја организира за време на зимскиот распуст. За најмладите гледачи од денеска на пладневни проекции ќе ги прикаже […]

Вести

Државните позиции за Бугарија се јасни и единствени, тврди Владата по обвинувањата од Димитров

– Имаме јасни државни позиции во однос на разговорите со Бугарија и усвоена Резолуција во Собранието, поддржана од сите партии. Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не биле, не се, и нема да бидат тема на […]

Култура

Вевчанскиот карневал, вековна традиција под маски

– Со традиционалното дефиле под маски, кои на сатиричен начин ќе ја прикажат изминатата година, денеска напладне официјално почнува Вевчанскиот карневал „Василичари 2022 година“. Двете василичарски друштва Горна и Долна маала со зетот, невестата, двата […]

Политика

Приоритите на француското претседателство со ЕУ пред Националниот совет за евроинтеграции

– Националниот совет за евроинтеграции денеска во Собранието ќе ја одржи шестата седница. Единствена точка на дневен ред е презентација на Програмата и приоритетите на Француското претседателство со Советот на Европската Унија за период јануари-јуни 2022 […]

Вести

Седмо Европско првенство и 14. учество на големите натпреварувања за македонската ракометна репрезентација

– Европското првенство во ракомет за мажи 2022 година ќе биде 15. издание на турнирот, второ на кое ќе учествуваат 24 репрезентации, и седмо за македонската репрезентација. Домаќини на годинашното ЕП се Унгарија и Словачка. С […]

Информации

На денешен ден

13 јануари 2022 1559.- Елизабета I е крунисана за англиска кралица. 1806.- Во Вршац е роден Јован Стерија Поповиќ, српски писател, комедиограф и еден од првите големи поети на поновата српска литература. Познати се неговите […]