Интересно со Опсервер

Поради студот, на Големите езера во САД се појавија „ледени палачинки“

– Мистериозни ледени формации кои наликуваат на замрзнати палачинки се забележани во различни делови на езерото Мичиген близу Чикаго, САД. Оваа појава може да се види и на плажата Рејнбоу на југот на езерото. Андреа Вандер […]

Власт

Адеми: Предвремени избори ќе нема, т.н. „пржинска влада“ треба да се укине, но со консензус

 – ДУИ смета дека какви било промени на Законот за влада заради укинување на т.н. пржинска Влада треба да се направат во согласност со најголемите политички партии. Од партијата велат дека начелен договор постои за […]

Спорт

Блатер за Мундијали на секои две години: Идиотизам, лошо е за фудбалот, календарот е веќе преоптоварен

– Поранешниот претседател на Светската фудбалска асоцијација, Џозеф Блатер ја критикуваше идејата за одржување на Мундијал на секои две години. – Идиотизам, не може поинаку да се нарече. Има и моја вина, бидејќи кога првпат бев […]

Опозиција

Стоилковски: Нема притвор за производство на дрога затоа што е брат на шефот на кабинет на Ковачевски?

Зад мене ја следите полициската видео снимка при акција во скопско Визбегово, каде според медиумските полициски спектакли, била пронајдена лабораторија за дрога, нелегални садници марихуана, просторија за сушење подготовка за продажба, шприцеви полни со хашиш, […]

Култура

Објавен романот „Дојрански договор“ од струмичанецот Петар Трајков

– Струмичкиот писател Петар Трајков ја објави новата книга – роман со наслов „Дојрански договор“. Овој политички трилер, со домашна содржина, ја следи приказната на двајца млади кои по игра на случајот се заплеткуват во […]

Општини

Здружението „Пчела“ одбележува 52 години постоење

– Климатските промени кои драстично го намалија производството на мед се главен проблем за пчеларите, велат од здружението „Пчела“ кое денеска одбележува 52 години од постоењето. Здружението, и покрај корона пандемијата, реализира низа активности, а […]

Кремљ: Русија е подготвена да соработува со Германија во случајот со Навалани - МИА
Свет

Кремљ: НАТО ги зголемува тензиите со распоредување воени сили во Источна Европа

– Кремљ ги обвини САД и НАТО за ескалација на тензиите откако Алијансата соопшти дека ја зајакнува одбраната во источна Европа поради кризата во Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека Вашингтон и НАТО ги […]

Свет

Нуклеарните централи сочинуваат една четвртина од производството на електрична енергија во ЕУ

– Нуклеарната енергија во ЕУ се произведува во 13 земји-членки, а најголем производител е Франција, која од реакторите покрива повеќе од половина од вкупното производство. Во 2020 година, 13 земји-членки на ЕУ произвеле 683.512 GWh […]

Дом

CES 2022: новиот модел на правосмукалката Samsung Bespoke Jet™ со држачот „All-in-one Clean Station™“, носи беспрекорно чистење

Елегантната правосмукалка обезбедува моќно искуство за хигиенско чистење со нејзиниот држач All-in-One Clean Station™ и моќност на вшмукување до 210 W –Компанијата Samsung Electronics го објави лансирањето на безжичната правосмукалка Bespoke Jet™ со држач All-in-One […]

Свет

Талибанците денеска во Осло разговараат со западни дипломати

– Талибанците и западни дипломати денеска почнаа разговори во Европа, по првпат откако тие ја презедоа власта во Авганистан. На денешната средба зад затворени врати се очекува талибанците да инсистираат на одмрзнување на 10 милијарди […]