Опозиција

Мицкоски: Од понеделник поднесуваме закон за укинување на техничката влада, за предвремени избори нудам договор за една изборна единица, ако сака Ковачевски да владее 12 години прво нека победи на избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во гостувањето во вестите во Сител ТВ, истакна дека од понеделник преку Собранието партијата ќе поднесе закон за укинување на техничката влада, а за предвремени избори нуди договор за […]

Хроника

Претреси во Тетовско, пронајдено оружје

– Полициски службеници на СВР Тетово денеска од 16:15 до 18:50 часот, со судски наредби извршија претреси во домовите на Н.А.(24) и неговиот роднина Р.Л.(27) во тетовски Порој. Притоа, како што информираат од МВР, во […]

Свет

НАТО ги отфрли руските барања да ги повлече своите сили од Романија и Бугарија

– НАТО ги отфрли руските барања да ги повлече своите сили од Романија и Бугарија, додека дипломатските напори продолжија да се спречи војна во Европа, откако Русија собра десетици илјади војници во близина на границите на […]

Вести

Мицкоски чека покана од Ковачевски за средба

– Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека досега не разговарал со премиерот Димитар Ковачевски и додаде дека се уште очекува покана од него за средба. Мицкоски вели дека не ја условил таа средба […]

Спорт

Роналдо има проблеми со вратот, неговото учество на натпреварот против Вест Хем е доведено во прашање

– Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо може да го пропушти натпреварот од 23. коло на Премиер лигата со Вест Хем. Кристијано имаше проблеми со вратот на натпреварот со Брентфорд (3:1) – напаѓачот беше заменет во […]

Балкан

Вулин тврди дека добиле информации за криминална група што сака да го убие Вучиќ

–  Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин денеска изјави дека добил информации од Европол за постоење криминална група чија цел е атентат врз српскиот претседател Александар Вучиќ. -Откако добивме информација преку Европол, користејќи официјални, […]

Хроника

Истрага против дилер од Скопје

– Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 43-годишен жител на скопско Јурумлери, осомничен за кривично дело „неовлстено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и […]

Бизнис и економија

ЕСМ го презема управувањето и со топланата Скопје Север

– Владата на денешната петта седница го одобри Договорот за деловно-техничка соработка со кој се регулираат меѓусебните права и обврски на Прокуристот како застапник на Електрани на Македонија (ЕСМ), со што ЕСМ ќе се стекне […]

Вести

Предложен притвор за возачот осомничен за тешката сообраќајна несреќа кај „Сити мол“

– Основното јавно обвинителство во Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, […]

Спорт

Рудигер сака над 46 милиони фунти за нов договор со Челзи

– Дефанзивецот на Челзи, Антонио Рудигер бара над 46 милиони фунти за нов договор со лондонскиот клуб, објави „Марка“. Според шпанскиот спортски весник, лондонскиот клуб првично на 28-годишниот Германец му понудил 135 000 фунти неделно. Понудата […]