Балкан

Мицотакис: Вакцината е новогодишен подарок за 2021 година

– На пандемијата и вакцината, акцентот го ставија претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во нивните новогодишни видео пораки до граѓаните, јави дописничката на МИА од Атина. Сакеларопулу истакна дека „вакцината […]

Вести

Во Новата година со 19 379 активни случаи на Ковид-19, апел да се почитуваат мерките

–  Државава влезе во Новата година со 19 379 активни случаи со Ковид-19. Вчера беа регистрирани нови 536 од направени 1662 тестирања, 15 починати, 741 оздравен пациент. На инфективните оддели во главниот град и во […]

Спасовски: Очекувам наскоро да се формира Влада, нема нови избори - МИА
Власт

Спасовски во посета на полициската станица во Крива Паланка

– Министерот за внатрешни работи  Оливер Спасовски денеска ќе го посети реконструираниот објект на Одделението за внатрешни работи Крива Паланка. Од Министерството за внатрешни работи најавија присуство на посетата на полицискиот објект и на вицепремиерот […]

„Јазичен мозаик“ – нов лингвистички труд на Васил Дрвошанов - МИА
Информации

Oбичаи и верувања

1 јануари 2021 Македонски народни песни пеани од групата „Билјана“ од Охрид  Охриѓани се уште се сеќаваат на незаборавните исполненија на групата „Билјана“, предводена од Кузман Поп Стефанија. Оваа група ја продолжуваше музучката староградска традиција […]

Информации

На денешен ден

1 јануари 2021 – Денеска е Светски ден на мирот 45.п.н.е.- Воведен бил во употреба новиот календар, наречен „јулијански“, со кој римскиот државник Гај Јулиј Цезар, според советите на грчките астрономи го реформирал сметањето на времето […]

Верски календари

Од верските календари

1 јануари 2021  ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 декември. Денеска е Св. маченик Бонифациј. Бонифациј беше роб. Живееше во Рим со својата господарка Аглаида во незаконит брак. Иако […]

Временска прогноза

Наутро студено, предку денот претежно сончево со мала до умерена облачност

– Времето во земјава наутро ќе биде постудено, а преку денот претежно сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи […]

Астрономски календар

Астрономски календар

– Денеска петок, 1 јануари 2021 година, 1-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 364 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 7 часот и 1 минута, а ќе зајде во 16 часот и […]