Хроника

Годинава приведени скоро 300 криминалци во Скопје, барани со потерници

Скопската полиција изминатите 12 месеци приведе скоро 300 криминалци за кои претходно биле распишани потерници. Според податоците на МВР, во текот на 2021 година од страна на oрганизациските единици во рамки на СВР Скопје и […]

Култура

Делата од Младинската керамичка работилница претставени во Македонски Брод

Делата создадени на седмата сесија на Младинската керамичка работилница што се одржа годинава во август во село Вранештица, беа претставени на изложбата што беше отворена во Домот на културата во Македонски Брод. На изложбата беа […]

Од „Еурокомпозит“ бараат одговор зошто ги нема во третиот сет мерки - МИА
Македонија

Уплатени 1,7 милиони евра за заостанатите придонеси на работниците од „Еурокомпозит“

На работниците од прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит Денеска се уплатени милион и 700 000 евра на име заостанати неисплатени придонеси. Ова доаѓа по две години откако во Парламентот во 2019 година беше донесен законот со […]

Власт

Пендаровски: Во 2022 година, со надеж и верба да изградиме просперитетно општество

Претседателот Стево Пендаровски, по повод новогодишните празници, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија со желба за спокојни празнични денови и многу здравје во Новата 2022 година. -Испраќаме уште една година што ја поминавме […]

Свет

ИФЈ: Оваа година загинаа 45 новинари

Вкупно 45 новинари и медиумски работници загинаа оваа година, извршувајќи ги своите работни задачи, а повеќето од нив ги загубија животите во Авганистан, соопшти денеска Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ). ИФЈ, која претставува околу 600.000 […]

Македонија

Костов: Со почитување на мерките и вакцинација за време на празниците, не би требало да има зголемен број на позитивни од КОВИД-19

Со помош на вакцините и постоечките мерки, бројката на новозаболени од коронавирусот, после празниците не би требало да се зголеми, вели директорот на ГОБ „8 Септември”, д-р Кристијан Костов. Костов апелираше претстојните празници да се […]

Опозиција

После струјата поскапува и парното, лицемерите од заевизмот бараат презадолжениот Град Скопје да им помага на граѓаните

Заевизмот продолжува да го урива стандардот на граѓаните. После поскапувањето на струјата за над 15% денес испорачаа ново поскапување. Денес со одлука на послушникот Бислимовски на граѓаните на Скопје покачена е цената на парното греење […]

Свет

Новата година дочекана и на Нов Зеланд

По Самоа, Тонга и Кирибати, новата 2022 година е дочекана и на Нов Зеланд. Градскиот мост Харбор Бриџ во Оукланд и телекомуникациската и набљудувачка кула Скај Тауер беа украсени со празнично осветлување, а беше организиран […]

Власт

Џафери: Подготвен сум за соработка со новиот Парламент, дијалогот е инструментот што конечно треба да доведе до надминување на разликите со Софија

Јас сум подготвен, доколку има обостран интерес, во секој момент да остварам билатерална средба, било овде, било таму,  да се воспостави официјална меѓупарламентарна комуникација на највисоко ниво со новиот состав на бугарскиот Парламент со цел […]

Спорт

Алими новогодишно засилување на Работнички

Две недели откако спогодбено ја прекина соработката со актуелниот македонски фудбалски шампион Шкендија, играчот за врска Арменд Алими од денеска е нов член на прволигашот Работнички. Алими (34) ја смени клупската средина по седум години […]