Спорт

Тухел изненаден од критиките на Лукаку

Во Челзи гласно одекнаа коментарите на напаѓачот Ромелу Лукаку, кој вчера изјави оти е незадоволен од состојбата во клубот и јавно ја критикуваше тактиката на тренерот Томас Тухел. – Не сум секогаш задоволен од формацијата и начинот како играме, но тука […]

Власт

Спасовски ќе го посети Одделението за внатрешни работи Прилеп

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски  денеска ќе направи увид на реконструираниот објект на Одделението за внатрешни работи Прилеп. По посетата, како што е најавено, предвидена е изјава за медиумите.

Општини

Фудбалерката на ЖФК „Борец“ Елма Шемсовиќ најдобар спортист на Велес за 2021 година

На 62-то издание на традиционалната манифестација „Избор на најдобар спортист и екипа на Велес за 2021 година“, во организација на Сојузот на спортови, а под покровителство на Советот на Општина Велес и градоначалникот Марко Колев […]

Хроника

Кривична пријава против поранешен директор на АХВ за „злоупотреба на службена положба“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против З.П.(41) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, информираат од МВР. – Пријавениот, […]

Свет

Израел склучи договор за оружје со САД во вредност од неколку милијарди долари

–  Израел соопшти дека постигнал договори за оружје во вредност од неколку милијарди долари со САД за купување на авиони Боинг за полнење гориво во воздух. Израел се договори со американската влада да купи дванаесет хеликоптери […]

Вести

Денес се регистрирани 542 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, пријавени се 7 починати лица во изминативе 24 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 280, Битола – 52, Охрид […]

Политика

Арсовска: Во Новата година не очекуваат навистина позитивни промени

Драги мои скопјани, сакам да ви се заблагодарам за довербата која ми ја дадовте. За Скопје и Македонија помина уште една година со сериозни предизвици, како резултат на здравствената, енергетската и економската криза. Нашето Скопје […]

Власт

Заев: Да гледаме на Новата година како на ново поглавје од нашето заедништво

– Премиерот Зоран Заев во пресрет на новогодишните празници на сите граѓани им упати честитка со желби Новата 2022 година да им донесе многу остварувања и достигнувања исполнети со здравје, радост и со среќа. -Почитувани […]

Магазин

Кевин Спејси како Фрањо Туѓман – преговорите се во тек

Познатиот холивудски актер Кевин Спејси вчера допатува во Загреб во посета на познатиот режисер Јаков Седлар. Според хрватските медиуми, режисерот се подготвува да снима филм за првиот хрватски претседател д-р Фрањо Туѓман, а во него […]