Македонија

Намален бројот на склучени и на разведени бракови во земјава

– Поради пандемијата на коронавирусот и со воведувањето на вонредните мерки за заштита и годинава во земјава се бележи намалување на бројот на склучените бракови. Но статистиката покажува и намалување на стапката на разводи. Склучувањето […]

Вести

Две третини од домаќинствата имаат автомобил, велосипед секое трето

– Околу две третини од домаќинствата поседуваат патнички автомобил, додека велосипед околу една третина и мотор само 6,6 отсто. Телевизор во домот имаат 95 проценти од анкетираните домаќинства, персонален комјутер поврзан на интернет – 58,8 […]

Свет

Гебрејесус: Можно е завршување на пандемијата во 2022 година

Генералниот секретар на Светска здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус во новогодишната порака изрази надеж дека е можно да заврши пандемијата со Кови-19 во 2022 година. Тој истакна дека светот има „алатки за завршување на пандемијата“ […]

Писмо на бизнисменот Давидовиќ во врска со објавениот разговор меѓу него и Кичеец - МИА
Македонија

Фокус: Кој е црногорскиот бизнисмен што сакаше да гради „урбана џунгла“ во Тетово?

Со вчерашната одлука на новото мнозинство во Советот на Општина Тетово, составено од БЕСА, АА, ВМРО и „Зелените“, да се суспендира Деталниот урбанистички план за просторот во рамки на фабриката „Шик Јелак“, практично, барем засега, се […]

Власт

Бектеши: Следува година на економско закрепнување

Посакувам 2022 година да биде среќна и бериќетна за сите, да преовладува љубовта и разбирањето меѓу луѓето! Годината што ја оставаме зад нас, ни донесе многу предизвици кои ги надминавме со меѓусебна поддршка, напиша на […]

Временска прогноза

Сончево со мала, а попладне умерена облачност

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има зголемување на облачноста, особено во североисточните делови. Ќе дува слаб до умерен, а попладне вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Минималната […]

Uncategorized

Магистер Филип Пасху нов в.д. директор на ЈП Градски Паркинг Скопје

Тој е магистер по економија, со долгогодишно работно искуство во управување со бројни проекти на УСАИД, ДФИД, ИПА фондовите на Европската Унија. Има искуство и од позицијата неизвршен директор на АД Енергетика Скопје, заменик директор […]

Спорт

Клуб од Тахити на Светско клупско првенство

– Фудбалскиот клуб АС Пире од Тахити ќе настапи во февруари на Светското клупско првенство, како замена за новозеландскиот шампион Оукленд кој поради пандемијата со коронавирус и задолжителниот карантин што го пропишуваат властите во Нов […]

Автомобилизам

Речиси една десетина од продадените автомобили во Франција во 2021 година биле електрични

– Францускиот автомобилски пазар остана во 2021 година на историски ниското ниво од 2020 година, со 1,66 милиони продадени автомобили. Притоа скоро една десетина од продадените автомобили во Франција во 2021 година биле електрични, јави […]

Бизнис и економија

Објавени добитниците на првите годишни награди на Македонска берза за 2021

Скопје, 31 декември 2021  Добитници на првите годишни награди на Македонска берза за 2021 година се: 1. Категорија „Акција со најголем промет во 2021 година“ · Во конкуренција на акционерски друштва над 50 милиони пазарна […]