Општини

Дел од Сарај денеска без вода

Без вода денеска од 15:30 часот се корисниците од Сарај, Љубим и Матка во Општина Сарај. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи-Скопје, прекинот е поради дефект на водоводен затварач (Шибер) Ф250мм во […]

Општини

Јакимовски: Неодговорно е во градинките да се примаат деца од надвор, а децата од Карпош да седат дома

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски утрово имаше работен состанок со директорите на градинките на подрачјето на општината на кој беше разговарано за главниот проблем – големиот број на деца од општината кои чекаат на […]

Спорт

Норвежанецот Руд испиша тениска историја

Тенисерот Каспер Руд стана првиот Норвежанец во историјата, кој обезбеди место на завршниот АТП турнир закажан во Торино од 14. до 21 овој месец. Руд обезбеди настап на завршниот турнир на кој традиционално учествуваат осумте […]

Општини

Час за локална самоуправа со градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски

Четвртоодделенците од ПОУ „Кузман Јосифовски на часот по општество, денеска ги посети градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. Тој на учениците им објасни како практично функционира една локална самоуправа и кои се нејзините надлежности. […]

Власт

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој доаѓа од редовите на ДУИ, по најавите на Движењето Беса за евентуално повлекување од Владата поради прегласување во Општина Желино, изјави дека треба да се почитуваат институциите, посочувајќи на […]

Власт

Хоџа: Консултациите за идното дејствување на БЕСА продолжуваат, но јас нема да бидам министер во актуелното владејачко мнозинство

Генералниот секретар на Движењето Беса, Арјанит Хоџа информираше дека Движењето БЕСА денеска и утре ќе продолжи со консултации внатре во партијата за да одлучи како ќе дејствува понатаму. Сепак, како што напомена, тој како министер […]

Култура

Голем интерес за македонистиката во Риека

Директорката на Меѓународниот семинар по македонски јазик, литература и култура (МСМЈЛК) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска во рамки на работна посета на Хрватска, го посети  Универзитетот во Риека […]

ССНМ и ЗНМ: Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи - МИА
Македонија

ЗНМ и ССНМ: Осуда за омаловажувачкиот и непримерен однос на Јакимовски кон новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) го осудуваат денешниот непримерен и омаловажувачки однос на градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски кон новинарите за време на изјавата […]

Власт

Средба на претседателот Пендаровски со албанскиот министер за одбрана Пелеши

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска го прими албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши, кој престојува во посета на Република Северна Македонија. На средбата се разговарало за унапредување на билатералната одбранбена соработка меѓу Северна Македонија […]