Бизнис и економија

Индустријата за услуги во Велика Британија забележува рекордна инфлација на трошоците: Ветеринарите, ревизорите, аниматорите и камионските техничари со тешкотија да удоволат на клиентите

Трошоците се зголемуваат со најбрза стапка во последните 20 години за фирмите во британскиот услужен сектор, според деловното истражување објавено денес, кое покажува зошто Банката на Англија наскоро може да ги зголеми каматните стапки.

Бизнис и економија

Оптимистички австралиски извоз, темпераментот на јавната потрошувачка со пад на БДП во третиот квартал

Австралиската економија го доби потребниот поттик од силниот извоз и државните стимулативни трошоци во третиот квартал, што требаше барем да го ублажи огромниот удар врз активноста од заклучувањето на коронавирусот.

Бизнис и економија

Софтверската компанија HashiCorp која тврди решава инфраструктурни проблеми, бара вреднување до 13 милијарди долари

HashiCorp соопшти дека цели на проценка до 13 милијарди долари во својата првична јавна понуда во Соединетите Држави, бидејќи компанијата се обидува да го искористи високиот интерес на инвеститорите околу фирмите за софтверски претпријатија.

Бизнис и економија

Повисоки трошоци во градежништвото за трето тромесечие во 2021 година

Индексите на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се наменети за преиспитување или мониторирање на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на процесот на изградба на нови објекти за индивидуално домување. […]

Македонија

Европскиот суд за човекови права го одби барањето на Орце Камчев да биде пуштен во домашен притвор

Од Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) ни беше потврдено дека е одбиено барањето на адвокатите на бизнисменот Орце Камчев, со кое се бараше на државата да и се изрече времена мерка, односно да и […]

Власт

Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и надминување на спорните прашања во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Ова е заедничкиот став на претседателот на Бугарија Румен Радев и на премиерот […]

Хроника

МВР: Полицијата постапува по пријава

Полицијата постапува по пријава за напад, откако едно лице се јавило во 16:45 во билетарата на МНТ, информираа за МИА од МВР откако вечерва беа евакуирани неколку објекти во центарот на Скопје. – Станува збор […]

Хроника

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Неколку објекти меѓу кои и зградата во која се сместени МИА, СЕП, ДКСК, Финансовата полиција, Инспекторатот за животна средина, вечерва се евакуирани. На вработените им е кажано веднаш да излезат од објектите. Испразнети се и […]

Бизнис и економија

Вториот по големина холдинг за образование во Бразил продаде подружница за 179 милиони долари

Бразилскиот холдинг за образование Anima Holding постигна договор за продажба на 25% од својата подружница за медицинско образование Inspirali, на инвестицискиот фонд ДНК Капитал фокусиран на здравјето.