Хроника

Приведен скопјанец баран со потерница

– Триесет и двегодишен скопјанец е приведен вчера попладне на влезот од Старата скопска чаршија. Приведениот А.Г. е баран со потерница од Основниот кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од две години за сторено […]

Свет

Руте: Холандската престолонаследничка може да се омажи за лице од кој било пол

– Холандската принцеза Катарина-Амалија, може да се омажи за лице од кој било пол, без да го загуби правото на круната, изјави холандскиот премиер Марк Руте. Таа е ќерка и престолонаследничка на кралот Вилем-Александар. Руте […]

Бизнис и економија

Рурална Коалиција: Ефикасна дигитализација во земјоделството е важен предуслов за негов развој

– Рурална Коалиција, како национална организација која делува за развој на руралните средини и земјоделството, составена од 50 локални здруженија од државава, повика на итна и неодложна државна активност на полето дигитална писменост во руралните […]

Севернокорејски весник предупредува на влијанието на „буржоаската култура“ - МИА
Свет

ОН: Северна Кореја изложена на ризик од глад

– Најзагрозените жители во Северна Кореја се „изложени на ризик од глад“, бидејќи економијата се влошува поради блокадата наметната поради коронавирусот, а санкциите на ОН воведени поради нуклеарната програма на земјата треба да се ублажат, […]

Бизнис и економија

Асоцијацијата за е-трговија: Повик за поддршка на агро производителите за онлајн продажба на нивните производи

– Македонските агро производители ќе добијат можност бесплатно да ги усовршат нивните дигитални вештини, но и да научат како подобро да ги пласираат своите производи на домашните веб платформи за е-трговија, преку јавниот повик кој […]

Избори

Поддршка за советничката листа за спроведување на нашата визија за почиста, поубава и поразвиена општина Илинден

Изминативе 17 дена од изборната кампања, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ во Општина Илинден ги помина во голем број на активности за презентација на кандидатот за градоначалник, Александар Георгиевски и изборната програма на граѓаните. […]

Спорт

Абрахам неизвесен за дербито со Јувентус

– Напаѓачот на Рома, Тами Абрахам, може да го пропушти натпреварот од 8. коло во италијанското фудбалско првенство против Јувентус, објави „Калчомеркато“. Според италијанскиот весник, 24-годишниот Англичанец нема да има време да закрепне за натпреварот поради […]

Хроника

Приведен дилер од тетовско за издржување затворска казна

– Тетовските полицајци вчера во 21:10 часот во Желино привеле 33 годишник од тоа место кој се барал за издржување затворска казна за сторено кривично дело  „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, […]

Издвојуваме

Samsung“Life Unstoppable: the house of surprises” – сеопфатно виртуелно искуство за спознавање на моќта на уредите поврзани во екосистем

Новото поглавје од проектот „Life Unstoppable“ и турнејата „house of surprises“ носи уникатно искуство, многу забава, интересен наратив и несекојдневно запoзнавање со производите и иновациите на Samsung. Скопје, 12 октомври 2021. – Компанијата Samsung го […]

Власт

Герасимовски: Матичниот објект на градинката Корчагин добива целосна реконструкција

Горан Герасимовски кандидатот за градоначалник на општина Центар заедно со Радмила Шеќеринска, поранешната заменик претседателка на СДСМ вчера вечер разговараа со граѓаните во околината на градинката Корчагин. „Поддршката доаѓа од сите страни и мене ми […]