Култура

Книжевната награда „Предраг Матвејевиќ“ за македонскиот поет Борче Панов

– Книжевната награда „Предраг Матвејевиќ“ за 2021 година ја доби македонскиот поет Борче Панов од Радовиш. Престижното признание го доби за книгата „Бричење балон“ (Бријање балона), која е преведена на српски од познатиот српски поет, […]

Бизнис и економија

Основачот на Алибаба, Џек Ма на турнеја низ холандските истражувачки институти за следна инвестиција (Фото)

Основачот на Alibaba Group, Џек Ма, ги обиколува холандските истражувачки институции за да ги следи своите интереси во земјоделската технологија, објави хонгконгскиот весник South China Morning Post.

Опозиција

Патрик Волер од ЕПП со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните бараат промени, тоа го потврдува огромната победа во првиот круг

Благодарност за поддршката од Патрик Волер, секретарот за меѓународна соработка на најсилното политичко семејство во ЕУ, EPP – European People’s Party. Новата иднина за сите луѓе е заедничка битка за стандарди и вредности какви заслужуваме. Победата […]

Мајкрософт ги затвора сите продавници и воведува само онлајн продажба - МИА
Бизнис и економија

Мајкрософт забележува раст на бизнисот во Cloud, но проблемите со снабдувањето продолжуваат за Xbox

Договорите за Cloud услуги обезбедени од Microsoft, Amazon.com Inc, AWS и Alphabet Inc во сопственост на Google Cloud се зголемија од минатата година кога пандемијата ги ​​затвори канцелариите и училиштата, поттикнувајќи поголема активност на интернет […]

Бизнис и економија

Кои се моделите на штедење, прилагодени на потребите и животниот ритам на корисниците на Халкбанк?

Во секојдневниот живот, многу е важно да се пронајдат и континуирано да се практикуваат позитивни навики. Иако секој поединец има различни потреби и интереси, создавањето навика за штедење е корисно за секоја општествена единка. Ако […]

Хроника

Лишен од слобода кумановец, пронајдени мигранти во неговото возило

– Синоќа околу 19:20 часот кај наплатната станица Демир Капија, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово го лишиле од слобода Ф.А.(40) од Куманово, информираше денеска портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски. – […]

Информации

Намален водостојот на Дојранското Езеро

  – За два сантиметра е намален водостојот на Дојранското Езеро, а нивоата на другите две природни езера во земјава се исти како вчера, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). […]

Свет

Бисли од ВФП: Само два отсто од богатството на Илон Маск може да го реши гладот ​​во светот

– Мала група исклучително богати поединци може да помогне во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното богатство, вели директорот на Светската програма за храна при Обединетите Нации (ВФП), Дејвид Бисли. – […]

Свет

Во Лондон рочиште на кое САД повторно бараат екстрадиција на Асанж

 – Во Лондон денеска почнува дводневното рочиште на кое американската влада повторно ќе бара екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за да му се суди за обвинение за шпионажа. Во јануари, судија на понискиот […]