Избори

Во 21 општина заврши броењето на гласовите

– Во 21 општина целосно се обработени податоците од гласањето на вториот круг од локалните избори 2021. Според веб апликацијата на Државната изборна комисија во Арачиново Ридван Ибраими од ДУИ освои 50,75 проценти од гласовите, наспроти […]

Вести

Заев поднесе оставка како премиер и лидер на СДСМ

– Претседателот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев вечерва поднесе оставка од двете функции. Им честиташе на сите прогресивни граѓани и им посака на избраните градоначалници од СДСМ доследно да извршуваат градоначалничката функција. -Ја […]

Вести

Мицкоски: Убедлива победа и ден кога почнуваат промените за подобра Македонија

– Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на прес-конференција порача дека партијата извојувала голема победа и оти денешниот е денот кога почнуваат промените за подобра Македонија. Тој се заблагодари на поддршката од сите опозициски партии […]

Власт

Герасимовски: Од утре започнуваме со работа за да ја оправдаме довербата и ја развиваме општината

Благодарност до сите граѓани кои денес излегоа и ни ја дадоа поддршката, напиша Горан Герасимовски, кандидатот и со голема веројатност и новиот градоначалник на општина Центар од СДСМ, на својот Фејсбук профил. „Центар останува во […]

Вести

ДИК: Од обработени околу 60 проценти од гласовите, Данела Арсовска – 55,85, Петре Шилегов – 40,60 отсто

 – Од обработени околу 60 отсто од избирачките места во Град Скопје води независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска со 55,85 проценти. Петре Шилегов од СДСМ има 40,60 проценти од гласовите, покажуваат податоците објавени […]

Избори

Теута Арифи го призна поразот, Касами е новиот градоначалник на Тетово

Според досегашните резултатит објавени од ДИК, после 24,79 % изброени гласови, Касами има 4949 гласови, а Арифи 3239. Според броењето на гласовите, мојот противкандидат има повеќе гласови и општината ќе има нов градоначалник, изјави вечерва […]

Избори

Димитриевски е идниот градоначалник во Куманово, СДСМ го призна поразот на локалните избори

Во Куманово победи граѓанскиот концепт „За наше Куманово“ предводен од актуелниот градоначалник, но и за независен кандидат за градоначалник Максим Димитриевски и советничката листа предводена од Ивана Ѓорѓиевска. СДСМ на вечерашната прес-конференција го призна поразот […]

Свет

Научниците се обидуваат да го откријат потеклото на микропластиката во морињата и океаните

–  Тим француски и јапонски истражувачи со фрлање мрежа во јапонската префектура Шизуока се обидуваат да соберат микропластика, за да откријат како таа влегува во морето и колку продира во океанското дно, пренесува Џапан Тајмс. […]

Свет

Меркел: Гасот ќе има централна улога во енергетската транзиција

– Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави договорот постигнат за време на самитот на Г20 да се запре финансирањето на изградба на нови електрани на јаглен во странство. Таа истакна дека гасот ќе има клучна […]

Власт

Спасовски: Важно обележје на овие избори е што граѓаните на дело го покажаа партнерскиот однос со полицијата

– Граѓаните покажаа дека демократијата станува дел од културата на нашето граѓанско општество, дел од нашите животи. Уште едно важно обележје на овие избори, во текот на целиот изборен процес е што граѓаните на дело […]