Свет

Во Украина почнаа воени вежби со земјите на НАТО

Украина и неколку земји-членки на НАТО, вклучувајќи ги и САД, денеска почнаа заеднички воени вежби на запад во поранешната советска република, во контекст на постојани тензии со соседна Русија. Околу 6.000 војници од 12 земји […]

Вести

И Заев и Мицкоски убедени во победа на локалните избори

– И премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјавија дека очекуваат да победат со своите коалиции на претстојните локални избори. – Ние ќе победиме и на градоначалничките места, во вкупен број, […]

Култура

Презентација на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура в четврток во Кичево

Презентацијата на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура за 2022 година ќе се одржи в четврток, во 14 часот во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево. -Претстојната презентација на новиот систем […]

Вести

Пописот ќе биде успешен, тврди Заев, Мицкоски вели има проблеми

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев е убеден дека пописот успешно ќе заврши, наспроти претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој смета дека има проблеми. Ние пописот ќе го спроведеме и тоа е разликата меѓу […]

Политика

Заев и Мицкоски повикаа на масовна вакцинација

Премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во ТВ дуелот на Канал 5 повикаа на масовна вакцинација на населението. – Сега има доволно вакцини и треба сите да поттикнеме масовна вакцинација […]

Спорт

Ленс казнет поради навивачките инциденти

Францускиот фудбалски прволигаш Ленс ќе игра два домашни натпревари без присуство на публика поради навивачките немири што се случија на саботното првенствено дерби против Лил, соопшти денеска дисциплинската комисија на француската лига. Навивачките инциденти на натпреварот меѓу […]

Балкан

Вакцинација со трета доза за здравствените работници, згрижените во домови за стари лица и граѓаните над 60 години во Грција

Згрижените во домовите за стари лица, здравствените работници и лицата над 60-годишна возраст во Грција ќе добијат и трета доза од вакцината, соопштија попладнево на редовната прес конференција за имунизацијата во земјата, претседателката на Комисијата […]

Власт

Царовска: Состојбата во училиштата е стабилна, сѐ уште нема потреба да се менува сценариото

Сѐ уште нема потреба од промена на моделот за настава, и учениците продолжуваат и понатаму да одат во училиште, бидејќи се безбедни, а тоа го потврди и Министерството за здравство попладнево во својот извештај, за […]

Власт

Заев: Заврши времето кога од ВМРО-ДПМНЕ беа и извршители и судии и обвинители

Вие сте станале истражител, ги коментирате сите детали и од ракав „тропате“ работи кои се далеку од секоја можна вистина. Но, не е мое, ниту на нас политичарите да коментираме делови од истрагата. Помина времето […]

Опозиција

Мицкоски: Освен морална, мора да има и кривична и политичка одговорност

 – Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот тв дуел на Канал 5 со премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев рече дека за трагедијата во Тетово, освен морална, ќе мора да има и кривична […]