Опозиција

Стоилковски: Шилегов гради дивоградба, штелува документи, еве документи

Петре Шилегов продолжува да гради надградба на диво. Петре Шилегов нема и не покажа документ за надградба, не покажа платени комуналии. Петре Шилегов гради над дозволеното. Одобрение за реконструкција не е одобрение за надградба! Почитувани, […]

Македонија

МЗ: Вчера се аплицирани 14.159 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 747.225 граѓани. Прва доза вакцина […]

Власт

Заев: Секој кој прекршил закон треба да одговара, но не може однапред да биде осуден

– Премиерот Зоран Заев денеска во врска со случајот на упасените македонски дипломати во Србија истакна дека секој што го прекршил законот треба за тоа да одговара, но, оти никој не треба да биде прогласен за […]

Бизнис и економија

Под мотото „Ready, set, grow!” на 12 ноември 2021 година (петок) по четврти пат ќе се одржи годишната конференција за е-трговија, во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија

Под мотото „Ready, set, grow!” на 12 ноември 2021 година (петок) по четврти пат ќе се одржи годишната конференција за е-трговија, во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија Конференцијата годинава ќе се одржи во […]

Свет

Кина ги повика САД да ја поддржат меѓународната борба против пандемијата

– Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин изјави дека Кина се надева дека Соединетите Американски Држави ќе ги послушаат објективните и рационални гласови на меѓународната заедница и ќе бидат „поддржувач, а не саботер […]

Власт

Заев: Кичеец бил излезен од затворот со потребната медицинска документација

– Премиерот Зоран Заев денеска повтори оти директорот на Управата за извршување санкции го информирал оти Зоран Милески Кичеец ја имал целата потребна медицинска документација за да му бидат дадени триесет дена за лекување. Доколку […]

Опозиција

Ѓорѓиевски: Јас за четири години ќе ги решам поголемиот дел од проблемите на граѓаните, ќе изградам две градинки и поликлиника

„Јас за четири години ќе ги решам сите проблеми на граѓаните, и со атмосферска и фекална канализација, и со водоводни мрежи. Јас пред некој ден имав чест да се запознам со еден господин кој што […]

Спорт

Лапорта: Проектот Суперлига е жив

– Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта верува дека не е се завршено со Суперлигата, која не успеа да заживее по големите критики од јавноста. – Проектот Суперлига е жив. Три клуба останаа силни и во деликатна […]

Политика

Сесија посветена на НП Шар Планина на Светскиот самит за конзервација на природата

– Во павилјонот на Европската Унија во рамки на Светскиот конгрес за конзервација на природата во Марсеј, беше организира посебна сесија посветена на националниот парк Шар Планина, како дел од Европскиот зелен појас. Министерот за животна средина […]

Политика

Пендаровски: Имунизацијата е клучниот фактор за излез од кризата

– Глобалната економија се уште е многу фрагилна, а предизвиците се големи. За разлика од лани, општата економска прогноза е подобрена, иако, закрепнувањето, според очекувањата се одвива бавно, изјави претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на првиот […]