Балкан

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи во посета на Бугарија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи ќе престојува во посета на Бугарија, соопшти Европската комисија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, за време на посетата се планирани средби со претседателот на Бугарија Румен Радев […]

Култура

На Мирча Картареску ќе му биде врачена наградата „Прозарт“

– На третиот ден на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје, вечер во 20 часот во Даут-пашиниот амам, ќе му биде врачена наградата „Прозарт“ на годинашниот лауреат романскиот писател Мирча Картареску за особен авторски […]

Свет

Партијата на Трудо најверојатно победи на парламентарните избори во Канада

– Следната канадска влада ќе ја формира Либералната партија на Џастин Трудо, на кого тоа ќе му биде трет мандат како премиер, јавија канадските медиуми. Врз основа на привремени изборни резултати, сè уште не е можно да […]

Македонија

Собранието ќе ја одржи 51-та седница

– Собранието денеска треба да ја одржи 51-та седница на чиј дневен ред се повеќе предлог-законски решенија од различни области. Пратениците треба да ги разгледаат и да гласаат по Предлог-одлуката за испраќање припадник на Армијата […]

Македонија

Седници на четири собраниски комисии

– Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за европски прашања, за труд и социјална политика и за земјоделство, шумарство и водостопанство. Предлог-законот за Академијата за судии и […]

Вести

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово

– Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го загубија […]

Бизнис и економија

Секој вторник Санкт Петербург – Скопје, нова авиолинија на „Нордвинд Ерлајнс“

– Со летот што треба да пристигне денеска во 13:35 часот на Меѓународниот аеродром Скопје, руската авиокомпанија „Нордвинд Ерлајнс“ ја стартува новата авиолинија Санкт Петербург – Скопје. Како што соопшти компанијата, летовите ќе се одвиваат […]

Вести

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

– Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење […]

Вести

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

– Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица. Од Државниот завод за статистика […]

Информации

На денешен ден

21 септември 2021 – Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус Вергилиус Маро, автор на дела во кои го велича римското минато. Тој со своите дела со векови беше пример […]