Богдановиќ поднесе барање за присуство на 12-та седница на Уставниот суд - МИА
Власт

Богдановиќ се заблагодари на СДСМ за укажаната доверба и поддршката да биде градоначалник на Општина Центар изминативе 4 години

Би сакал јавно да се заблагодарам на мојата матична партија СДСМ за укажаната доверба и поддршката да бидам градоначалник на Општина Центар изминативе 4 години. Тоа беше огромен предизвик за мене и задоволство да ја […]

Став

Д-р Веле Марковски: Децата да одат во училиште

Одлуката за почеток на учебната година со физичко присуство за учениците во основните училишта е сосема оправдана. Кои се научните сознанија и дали децата помалку се разболуваат од КОВИД 19. Од почетокот на пандемијата евидентно […]

Кошарка

КК Гостивар: Времето ќе покаже дали заминувањето на Костоски е од лични причини

– Македонскиот кошаркарски прволигаш Гостивар, вечерва преку соопштение ги објасни причините за заминувањето на нивниот плејмејкер Александар Костоски. Во врска со денешните случувања поврзани со КК Гостивар, должни сме да ја изнесеме голата вистината поврзана со […]

Хроника

Санкционирани 70 возачи на територија на Тетово за брзо возење

– Полициски службеници од СВР Тетово во акциска контрола санкционираа 70 возачи за брзо возење. -Од вкупниот број санкционирани возачи, 14 возеле со брзина од над 50 километри на час повеќе од дозволената, а едно […]

Ракомет

Вардар ќе игра на завршниот турнир во СЕХА-лигата

– Ракометарите на Вардар обезбедија учество на „Фајнал фор“ турнирот во регионалната СЕХА-лига, откако вечерва, во реваншот од четвртфиналето, на гостувањето кај ППД Загреб загубија со 25:22 и ја зачуваа предноста од четири гола од првиот […]

Свет

Главната опозиционерка во Белорусија се соочува со 12 години затвор

– Белоруското обвинителство побара 12 години затвор за Марија Колесникова, една од главните лидери на опозициското движење во земјата, објави Еуроњус. Таа е обвинета за заговор за соборување на авторитарниот режим на претседателот Александар Лукашенко. […]

Спорт

Јаховиќ: Секогаш сум сакал да играм за мојата татковина

– Повратникот во македонската фудбалска репрезентација, Адис Јаховиќ, очекува добри резултати на претстојните три натпревари во Мундијалските квалификации. – Секогаш сум сакал да играм за мојата татковина. Повикот од новиот селектор ме радува и многу сум […]

Избори

Дарко Ристовски кандидат за градоначалник на Општина Карпош

Политичката партија Левица го претстави кандидатот за градоначалник за претстојните Локални избори за Општина Карпош – Дарко Ристовски. Како истакнат активист за заштита на зеленилото и Водно, фокусот ќе му биде поставен на спречување на […]

Култура

„Животот е прекрасен“ нова претстава на штипскиот Народен театар

– Директорот на Центарот за култура „Ацо Шопов“-Штип, Горан Трајков и режисерот Бојан Трифуновски ја најавија новата театарска претстава „Животот е прекрасен“, трагикомедија, која ќе се работи според текст на Џо Лендри. Режисерот Трифуновски вели дека тестот е […]

Мареј: Мислам дека прележав коронавирус - МИА
Спорт

Мареј: На Циципас му треба двојно повеќе време за да оди во тоалет, отколку на Безос во вселената

– Трикратниот Грен слем шампион Енди Мареј продолжи да го критикува Стефанос Циципас за паузите земени за тоалет што Гркот ги направи за време на меѓусебниот меч од првото коло на УС Опен. -Факт на денот. […]