Култура

Се одржа манифестацијата Фолклорни средби „Брвеница игра и пее“

Со настап на играорни групи и други секции на повеќе културно-уметнички друштва, промоција на книга и музичка програма попладнево се одржа манифестацијата Фолклорни средби „Брвеница игра и пее”. На манифестацијата настапија фолклорниот ансамбл Ораовица, ГКУД „Браќа […]

Власт

Битиќи: Со еколошката такса даваме национален придонес кон Парискиот климатски договор

Предлог-законот со кој ќе се воведе еколошка такса на горивата се носи по скратена постапка поради Парискиот договор за климатски промени, изјави вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи. […]

Останати спортови

Гагова и Богојевски победници на 22-то издание на Шри Чинмој маратонот

Варенија Гагова во женска и Сашо Богојевски во машка конкуренција се победници на традиционалниот Шри Чинмој маратон на себенадминување, што денеска се одржа во Скопје. На маратонот што по 22. пат се трчаше на кејот на реката Вардар, Бугарката Гаганова постигна време од […]

Интересно со Опсервер

Порториканец влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот човек во светот

Поранешен одгледувач на шеќерна трска во Порторико влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот човек во светот, само неколку недели пред да го прослави својот 113. роденден. Емилио Флорес Маркез е роден на 8 […]

Спорт

Д’Аверса го замени Раниери на клупата на Сампдорија

Италијанскиот фудбалски прволигаш Сампдорија го назначи денеска 45-годишниот стратег Роберто Д’Аверса за свој нов тренер на местото на искусниот Клаудио Раниери. Д’Аверса ја предводеше претходно Парма, од декември 2016 година до минатиот август, кога беше заменет со […]

Свет

Во Индонезија 33 ковид пациенти починале поради недостиг на кислород

Најмалку 33 ковид пациенти починаа во болница на индонезискиот остров Јава, поради недостиг на кислород, соопшти денеска болницата. – Пациентите со сериозна клиничка слика починаа затоа што немаше доволно кислород во главната болница во градот […]

Фуере: Витално е ЕУ во јуни да постигне согласност за следниот чекор во преговорите - МИА
Политика

Фуере: Политиката на проширување воопшто не функционира, ЕУ мора итно да го промени однесувањето

Европската Унија има свои вредности, но за жал не ги почитува во некои конкретни области, а една од тие области која директно ги засега Северна Македонија и регионот е политиката на проширување, која воопшто не […]

Свет

Премиерот на Луксембург хоспитализиран поради коронавирусот

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, кој на 27 јуни беше тестиран за Ковид-19 и притоа утврдено дека е позитивен вирусот, утрово е примен во болница, пренесува „Гардијан“. Како што се наведува, направени му се дополнителни […]

Свет

Во Русија повеќе од 25.000 заразени од коронавирус за еден ден

Руските власти денеска соопштија дека во последните 24 часа 25.142 лица биле заразени со коронавирусот. Русија бележи голем број смртни случаи од коронавирус веќе една недела, 697 во саботата и 663 денеска. Во Москва, каде […]