Свет

Евакуирани три терминали од бриселскиот аеродром „Завентем“ по откриен сомнителен багаж

Три терминали на белгискиот национален аеродром „Завентем“ попладнево беа евакуирани откако полицијата откри сомнителен багаж. Белгиските медиуми наведуваат дека аеродромските служби потврдиле дека полицијата открила „сомнителен багаж“ во салата за поаѓање и одлучила да евакуира […]

Балкан

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи […]

Спорт

Челзи нуди рекордни 175 милиони евра за Халанд

Европскиот првак Челзи настојува веќе ова лето да се засили со норвешкиот голгетер Ерлинг Халанд и подготвен е на Борусија Дортмунд да и плати 175 милиони евра, што би било рекордна отштета во историјата на англискиот фудбал. Откупната клаузула за 20-годишниот Халанд идното лето […]

Свет

КОВАКС планира годинава да испорача 520 милиони дози вакцини во Африка

Глобалната програма за дистрибуција на вакцини КОВАКС планира годинава да испорача 520 милиони дози вакцина против коронавирус во Африка, изјави директорката на програмата Аурелија Нгуен. Таа на прес-конференција организирана од Светската здравствена организација за африканскиот […]

Власт

Заев: Околу 40.000 студенти ќе добијат финансиска поддршка за субвенциониран оброк

И во услови на пандемија покажуваме грижа за студентите и креираме мерки и политики кои се во интерес на младите и нивната иднина. Вложувањето во подобри услови за студентите го сметаме за капитално вложување во […]

Спорт

Силекс и Струга ремизираа на отворањето на Конференциската лига

Фудбалерите на Силекс одиграа попладнево во Скопје нерешено 1:1 против Петрокуб од Молдавија, додека екипата на Струга со идентичен резултат се враќа од гостувањето во Летонија кај Лиепаја, во рамки на првите натпревари од 1. […]

Општини

Изминатиов месец 50 деца и бебиња се примени во болницата во Гевгелија со респираторни инфекции

Изминатиов месец во болницата во Гевгелија лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, неспецифични за овој период од годината. Во текот на утрешниот ден тим од Клиниката за педијатрија, во […]

Свет

Џонсон: Велика Британија ја повлече речиси целата војска од Авганистан

Поголемиот дел од британската војска се повлече од Авганистан, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон, со што Велика Британија ја заврши официјалната улога во дводеценискиот конфликт, во момент кога постои стравување дека заминувањето на странските […]

Свет

Белоруските власти го блокираа порталот на весникот „Наша Нива“, што известуваше за протестите во земјата

Белоруските власти денеска соопштија дека го блокирале порталот на весникот „Наша Нива“, што е  критички настроен кон белорускиот претседател Александар Лукашенко, и притоа го испрашувале главниот уредник. Весникот „Наша Нива“, што е еден од најстарите […]

Култура

Третото издание на „Тhe Park Festival“ со четири вечери музика

Познати и реномирани изведувачи на популарна, рок ен рол и електронска музика ќе настапат на претстојното издание на Парк фестивал („Тhe Park Festival“) во Гостивар. Во четирите фестивалски вечери ќе има претставување на млади уметници […]