Свет

Состојбата на луксембуршкиот премиер Бетел е „сериозна, но стабилна“

Здравствената состојба на премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е во „сериозна, но стабилна“ и тој ќе остане во болница уште најмногу четири дена поради последиците на коронавирусот. Бетел на 27 јуни, веднаш по враќањето од […]

Власт

Заев на Самитот на Берлинскиот процес: Регионалната соработка е основа за поврзување и економски прогрес, а не замена за интеграцијата во ЕУ

Регионалната соработка е основен фактор за поврзување и економски прогрес, но не е замена за членството на земјите од Западниот Балкан во ЕУ, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето на Самитот на земјите од Западен […]

Вести

Три ракети погодија воздушна база со американски војници во Ирак, нема жртви

Три ракети погодија ирачка воздушна база, во која има и американски трупи, без да предизвикаат жртви, изјави портпаролот на коалицијата предводена од САД. Полковник Вејн Марото, портпарол на меѓународната коалиција во Ирак, објави на Твитер […]

Бизнис и економија

Уживај во долготрајна свежина и вкус со Liebherr DuoCooling!

Вкусен оброк после долг работен ден е едно од малите задоволства во кои секојдневно сакаме да уживаме. Затоа е важно секогаш да имаме свежи намирници во ладилникот со кои ќе си го подготвиме омиленото јадење. […]

Спорт

Федерер го потврди настапот на ОИ во Токио

Роџер Федерер ќе ја претставува Швајцарија на тенискиот турнир на Олимписките игри во Токио, соопшти денеска Швајцарскиот олимписки одбор. Освојувачот на 20 грен-слем турнири денеска во осминафиналето на турнирот во Вимблдон за противник го има […]

Свет

Меркел и Макрон разговараа со Си Џинпинг во време на зголемени тензии меѓу ЕУ и Кина

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон денеска одржаа заеднички разговори со кинескиот лидер Си Џинпинг, откако врските меѓу ЕУ и втората по големина светска економија стануваат се позасилени, јавува ДПА. -Видео конференциската […]

Свет

Телефонски разговор на Бенет со Путин, првпат откако стана премиер на Израел

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, првпат откако положи заклетва на 13 јуни, јавија израелските медиуми. Кабинетот на Бенет соопшти дека двајцата лидери разговарале за безбедносни и политички прашања […]

Свет

Нов напад врз училиште во Нигерија, киднапирани околу 150 ученици

Околу 150 ученици се водат за исчезнати по вооружениот напад од страна на група мажи врз училиште во северозападната нигериска држава Кадуни, се дознава денеска од изјава на директорот на училиштето и родителите на децата.Баптистичкото […]

Свет

„Маркит“: Економијата во еврозоната во јуни со најсилен скок во последните 15 години

Економијата во еврозоната во јуни порасна најбрзо во последните 15 години благодарение на вакцинацијата против Ковид-19 и ублажувањето на мерките против коронавирусот, што ја зголеми силната побарувачка за стоки и услуги, покажа истражувањето на компанијата […]

Свет

Ловен повторно номиниран за премиер на Шведска

Стефан Ловен, кој минатата недела поднесе оставка од функцијата премиер на Шведска, откако на неговата Влада и беше изгласана недоверба, има можност да ја врати функцијата. Претседателот на Парламентот, Андреас Норлен, денеска на прес-конференција рече дека повторно го предлага […]