Астрономски календар

Астрономски календар

– Денеска петок, 9 јули 2021 година, 190-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 175 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 6 минути, а ќе зајде во 20 часот и […]

Опозиција

Мицкоски: Се додека сум во ВМРО-ДПМНЕ, Преспанскиот договор нема да биде завршена работа, не може да му се дозволи тој што го поддржува договорот да му дадете право да краде

„Не може да е завршен Преспанскиот договор, а ние да сме најкорумпираната и најкриминалната држава во Европа и тоа на 111-то место сме. Не може да е завршен Преспанскиот договор бидејќи не сме земја членка […]

Опозиција

Мицкоски: Не сме сите исти, кампањата дека сите се исти е на Заев за да си го покрие својот срам и неспособност

„Ценам дека луѓето во Македонија се уморни од таков тип на „ad hominem“ лична кампања. И за тоа денеска било кој човек на улица кога ќе го прашате и кога ќе му го поставите прашањето […]

Спорт

Победнички старт на Шкупи во Конференциската лига

– Македонскиот вицешампион Шкупи вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ја совлада екипата на Љапи од Косово со 2:0 (1:0) и со победа го почна настапот во УЕФА Конференциската лига. Шкупи дојде во водство преку Кире Марковски […]

Свет

Бајден: Воената мисија на САД во Авганистан ќе заврши на 31 август

– Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека воената мисија на неговата земја во Авганистан ќе заврши „брзо и безбедно“ до 31 август. „-Не отидовме во Авганистан за да градиме нација, рече тој во говорот […]

Власт

Заев во Атина на гала вечера на „Економист“ на која се обрати премиерот Мицотакис

– Премиерот Зоран Заев присуствува на свечената гала вечера на конференцијата на „Економист“ во Атина, на која се обрати премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис. На гала вечерата, информираат од владината прес-служба, присуствуваат министерот за внатрешни […]

Свет

Хаити: Полицијата фатила шест атентатори на претседателот Моиз

– Полицијата во Хаити уапсила шест мажи кои го убиле претседателот Жовенел Моиз и трагаат по организаторите кои стојат зад операцијата, изјави денеска шефот на полицијата Леон Чарлс на брифинг со новинарите, емитуван на телевизија. […]

Опозиција

Шилегов прави скап и неефикасен БРТ транспорт, кој ќе создаде сообраќаен хаос

Шилегов ја замајува јавноста, едно зборува друго прави. Прво рече дека ќе ги сечат дрвјата долж средишното зеленило заради БРТ превозот, сега нема, прво едно зборуваше за кејот, сега друго испадна. Нема една работа за […]

Спорт

Катанец ја напушти клупата на Ирак

– Словенечкиот фудбалски тренер и поранешен македонски селектор Сречко Катанец го раскина договорот со Фудбалската федерација на Ирак. Катанец објави на социјалните мрежи дека бил принуден да ја напушти селекторската должност поради неисполнување на договорот од страна […]