Кошарка

Прва победа на македонските јуниорки на ФИБА купот во Софија

– Македонската женска јуниорска кошаркарска репрезентација ја совлада денеска Албанија со 61:49 и ја забележа премиерната победа на ФИБА „Челенџер“ купот во Софија. По воведните три порази од Украина, Словенија и Украина, „црвено-жолтите“ влегоа во […]

Свет

Хаити: Меѓу осомничените за убиството на претседателот е и судијка од Врховен суд

– Полицијата на Хаити соопшти дека меѓу осомничените за убиството на претседателот Жованел Моиз е и судијка од Врховниот суд. Во соопштението се вели дека судијката се сретнала со колумбиските платеници кои го ликвидирале претседателот. […]

Култура

На Илинден ќе се одржат традиционалните „Љубански Илинденски иселенички средби”

– Традиционално, во преспанското село Љубојно, во дворот на старото училиште „Димитар Влахов“ каде се одржал првиот час по македонски јазик, на 1 и 2 август ќе се одржат 48. „Љубански Илинденски иселенички средби“. Годинашната […]

Македонија

Џамбаски со остар коментар за Резолуцијата усвоена во македонското Собрание

– Бугарскиот европратеник Ангел Џабмаски упати остар коментар за Резолуцијата за утврдување на државните позиции на Северна Македонија во контекст на блокадите на европските интеграции, усвоена во четвртокот во македонското Собрание, тврдејќи дека таа ги […]

Балкан

Во Словенија се зголемува бројот на новозаразени со коронавирус

– Поради забрзаното ширење на позаразната делта варијанта на коронавирусот, бројот на новозаразени во Словенија оваа недела е за 45 проценти поголем од претходната и највисок во последните седум недели. Во последните 24 часа тестирани […]

Останати спортови

ОИ: Тројно славје на Јамајка на 100 метри, Томсон го собори олимпискиот рекорд

– Јамајканката Елејн Томсон стана најбрзата жена во историјата на Олимписките игри, откако попладнево победи во трката на 100 метри со нов олимписки рекорд, пред сонародничките Шели-Ен Фрајзер-Прајс и Шерика Џексон. Томсон ја истрча патеката […]

Балкан

Турција: Ставени под контрола речиси сите пожари во кои загинаа шест лица и предизвикаа огромна материјална штета

– Речиси сите 98 шумски пожари во Турција се локализирани, изјави министерот за земјоделство Бекир Пакдемирли. Десет пожари продолжуваат да горат во регионите Анталија, Ајдин, Муглу и Османије. Во пожарите загинаа шест лица и предизвикаа […]

Вести

МЗ: Денеска се регистрирани 81 нови случаи на Ковид 19, 12 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 27, Тетово – 25, Куманово – […]

Останати спортови

Историско злато во рагби за Нов Зеланд

– Женската репрезентација на Нов Зеланд во рагби 7 ја победи денеска Франција во финалето на олимпискиот турнир со 24:12 и го освои првиот златен медал за најуспешната рагби нација во историјата. Тоа на нивните машки колеги […]

Македонија

Несреќа на автопатот кај Лесковац, повредени двајца македонски државјани

– Нешто после 8 часот утрово, се случи сообраќајна незгода на автопатот кај селото Велика Биљаница кај Лесковац, во која беа повредени двајца мажи од Северна Македонија, потврдено е за ЈугМедија во Лесковачката полиција и […]