No Picture
Македонија

Нападот врз новинари ќе се третира како напад врз службено лице, строги казни и за закана за напад врз новинари

Во иднина нападот врз новинари нив ќе се третира исто како напад врз службено лице. Воведуваме строги казни и за закана за напад врз новинари. Дополнително, во иднина обвинителството ќе постапува по службена должност при […]

No Picture
Свет

Руско МНР: Москва се надева дека Вашингтон е сериозен во својата желба за дијалог

Официјална Москва се надева дека на утрешниот состанок со американски претставници во Женева ќе утврди колку е „сериозен“ Вашингтон во желбата за дијалог, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Рускиот заменик министер за надворешни […]

Балкан

Рекордни 700 милиони евра приходи на косовската царина од почетокот на годината

 – Косовската царина од 1 јануари до 26 јули годинава остварила над 700 милиони евра приходи, што е за 30 отсто повеќе одошто во истиот период минатата година, јави дописникот на МИА од Приштина. Според […]

Свет

Осуммина загинати во верижен судир на автопат во Јута

 – Во верижен судир во кој учествувале 22 автомобили во Јута загинаа осум лица, а уште неколкумина се здобиле со повреди, јавија синоќа американските медиуми. Половината од загинатите се деца.  Немилиот настан се случил на […]

Македонија

Георгиевски освои сребрен медал во Токио

– Македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски го освои второто место и сребрениот медал на Олимпијадата во Токио. Тој попладнево во финалето во категоријата +80 килограми, загуби од Русинот Владислав Ларин со 15:9. Рускиот натпреварувач подобро го отвори […]

Германската СДП тврди дека без повисоки даноци не може да се надмине економската криза - МИА
Бизнис и економија

Четврти ден општа расправа за ребалансот на Буџетот

–  Собранието денеска, во рамки на 47 седница, ја продолжи општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот во кој се вметнати и осумте амандмани усвоени на Комисијата за финансирање и буџет. Општата расправа почна во […]

Општини

МЗ:Теренската вакцинација продолжува утре во повеќе места низ државата

– Министерството за здравство информира дека утре, среда, теренската вакцинација ќе се одвива во следните населени места: Тетово – Брвеница, Д.Седларце, Пирок, Раковец  Гостивар – Беловиште, Лакавица  Струмица – Ангелци, Градашорци,   Кочани – Кучичино  Кичево – Извор, Малкоец, Попоец, […]

Балкан

Вучиќ: Србија не може да ја остави Република Српска без подршка

– Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека не сака да влегува во мерки и контрамерки во БиХ по одлуката на високиот претставник Валентин Инцко затоа што се работи за друга земја, но додаде дека […]

Власт

Заев: Охрискиот договор донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, заедно се развиваме како држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ

– Охридскиот рамковен договорот донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, а не ги рушат, политики коишто ги сплотуваат граѓаните и не ги делат на патот на кој ја обезбедуваме иднината на нашата […]

Свет

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

– Европската Унија се огласи денеска по последните случувања во градот Вароша во Кипар и ги осуди изјавите на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган како и на лидерот на турско-кипарската заедница. Изјавите и мерките околу […]