Култура

Отворено кино со македонски филмови вечерва Отешево

По повод одбележување на Преспанското советување вечерва кај споменикот на Преспанското советување во Отешево се прикажуваат филмовите „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски и „Џган“ на Вардан Тозија. Отвореното кино е дел од мултимедијалниот […]

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп
Хроника

Приведен крадец од Скопје

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Скопје – ЕВР – ОКР Центар и Бит Пазар денеска го лишиле од слобода Д.К.(19) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „Кражба“, извршена на […]

Доза здравје

Фајзер започнува да тестира вакцина против Ковид-19 на бебиња

Фајзер најави дека наскоро ќе започне со тестирање на својата вакцина против Ковид-19 на бебиња. Фармацевтската компанија, заедно со својот германски партнер, креаторите на првата вакцина против Ковид-19, ќе тестираат 4.500 деца волонтери на повеќе […]

Хроника

Расчистени десет кражби на подрачјето на Кочани

Двајца малолетници извршиле десет кражби на подрачјето на Кочани. Од МВР информираат дека вчера, по претходно добиени оперативни сознанија, во ОВР Кочани се повикани малолетник од Кавадарци со претставник од Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Кочани […]

Свет

Во Холандија откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога во историјата

На југот на Холандија, полицијата ја откри најголемата и најпрофесионалната нелегална лабораторија за производство на синтетичка дрога метамфетамин, откриена досега во земјата. Според полицискиот извештај, дешифрирањето на пораките од шифриран разговор им помогнало на органите […]

Хроника

Санкционирани 51 возач за пребрзо возење на територија на СВР Битола

Полициски службеници од СВР Битола денеска од 8 до 13 часот спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната на територија на СВР Битола, при што санкционирани се 51 возач. Засилените […]

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи - МИА
Балкан

Курти до Пленковиќ: Косово никогаш нема да ја заборави хрватската хуманост

Во писмото до Пленковиќ, кое го објави владината служба за информирање, Курти вели дека брзата реакција на хрватските власти во пружањето лекарска нега на повредените и грижата за другите патници „ги одразува највискоите вредности и […]

Балкан

Николов: Нема да водиме политика на конфронтација кон С Македонија

Кандидатот за премиер на Бугарија Пламен Николов, предложен од партијата „Има таков народ“, којашто освои најмногу гласови на парламентарните избори, синоќа во гостувањето на бугарската национална телевизија БНТ, во одговор на прашањето дали ќе ја […]

Хроника

Приведени криминалци, расчистена тешка кражба во Чаир

Двајца 25-годишни скопјани приведени во полициска станица поради тешка кражба на менувачница и напад на полициски службеник. Од МВР информираат дека на 29 јули годинава, околу 01.45 часот, полициски службеници од полициската станица Чаир ги затекнале […]

Спорт

ОИ: Атлетичарот Стојоски утре во квалификациите на 400 метри

По четиридневна пауза од појавување во олимпискиот базен на Миа Блажевска – Еминова, македонскиот спорт утре во атлетичарот Јован Стојоски ќе го има својот шести натпреварувач на Игрите во Токио. Стојоски ќе настапи во квалификациите […]